baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policjanci ostrzegają przed oszustwami na fałszywego policjanta

Brodniccy policjanci ostrzegają przed fałszywym funkcjonariuszem Policji, który dzwoni do osób starszych i próbuje wyłudzić pieniądze. Tylko dzisiaj (13.02.) brodniccy policjanci odnotowali dwa takie przypadki. Niestety w jednym z nich, doszło do przekazania pieniędzy i kosztowności.

Dzisiaj (13.02.) do brodnickiej komendy zgłosiła się 60-letnia mieszkanka powiatu brodnickiego informując, że ktoś próbował wyłudzić od niej pieniądze. Zgłaszająca poinformowała, że odebrała telefon od kobiety podającej się za niemiecką policjantkę mówiącą w polskim języku, która oznajmiła, że jej bliska osoba  spowodowała wypadek poza granicami kraju i potrzebne jest 150 tys. zł aby załatwić polubownie sprawę.  Na szczęście kobieta nie dała wiary "policjantce" i rozłączyła się.  

Kilkadziesiąt minut później, brodnicki dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie dotyczące kolejnego oszustwa "na policjanta". Niestety okazało się skuteczne. Tym razem mieszkanka podbrodnickiej miejscowości przekazało fałszywemu policjantowi 20 tys. zł. oraz kosztowności w postaci złotej biżuterii.

Policjanci przypominają i ostrzegają!!
Przy oszustwach na tzw. "wnuczka’, "policjanta" dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. Przy przestępstwach "na policjanta" - podają się za funkcjonariusza, który chce pomóc krewnemu wyjść z więzienia, w którym znalazł się po spowodowaniu wypadku drogowego. Swoją pewnością siebie i informacjami, które posiadają udaje im się wprowadzić w błąd zaskoczoną osobę i wyłudzić od niej pieniądze.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast osobiście powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112 z telefonów komórkowych.

O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr tel. 112. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary! Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o ostrożność. Zadbajcie o bezpieczeństwo naszych seniorów. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony oszustów i o możliwych technikach z których korzystają. Niech w każdej dziwnej bądź niespotykanej sytuacji kontaktują się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymały dużej gotówki w domach. To może ułatwić oszustom ich przestępczy proceder.
Brodniccy policjanci ponownie informują, że prawdziwi  POLICJANCI NIGDY nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy!źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 13.02.2020, 14:45 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1130

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.