E-komis


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Nowa rada ds. osób niepełnosprawnych

W środę, 12 lutego br. rozpoczęła działalność nowa Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatu Brodnickiego. Akty powołania jej członkom na kadencję 2020-2023 wręczył podczas inauguracyjnego spotkania w Starostwie Powiatowym w Brodnicy starosta brodnicki Piotr Boiński.
Do nowej rady powołani zostali: Izabella Lewandowska - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Anna Słomińska - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy, Jerzy Anzel - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy, ks. Grzegorz Bohdan - dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas i Marek Tuptyński - przedstawiciel Towarzystwa Rodziców Dzieci Specjalnej Troski.
Czworo spośród powołanych odebrało nominacje na inauguracyjnym spotkaniu. Nieobecnemu dyrektorowi brodnickiej Caritas akt powołania zostanie przekazany w innym terminie. Na kolejnym spotkaniu członkowie rady wybiorą spośród swojego grona przewodniczącego, którego zadaniem będzie zwoływanie posiedzeń i kierowanie jej pracami.
Pięcioosobowa Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest organem opiniodawczo-doradczym powołanym przy staroście. Zakres jej działalności reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Do rady należy inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji ich praw. Zadaniem rady jest opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ocena realizacji programów oraz opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Członków powiatowej rady powołuje i odwołuje starosta. Wyboru dokonuje spośród kandydatów zgłoszonych przez działające na terenie powiatu organizacje pozarządowe, spośród przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Kadencja rady ds. osób niepełnosprawnych trwa cztery lata. Posiedzenia powinny odbywać się co najmniej raz na kwartał. Szczegóły dotyczące powoływania i odwoływania członków rady, a także obowiązków przewodniczącego oraz częstotliwości posiedzeń zapisane są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 roku w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 16.02.2020, 23:42 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 1006

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
ale avengersi
Dodany 18.02.2020, 08:30 przez ccc
Trzeba być na prawdę nie pełno sprawnym, a by uwierzyć że te osoby maja coś wspólnego z niepełnosprawnością , tylko osoba nie pełno sprawna może co na ten temat wiedzieć , to tak jak pijanemu uwierzyć że jest trzeżwy .
Dodany 17.02.2020, 15:41 przez Propek
Zanim coś nnapiszecie to zajrzyjcie do ustawy filipki
Dodany 17.02.2020, 14:42 przez Antek
Filipek - trafny wniosek, bo jak zawsze chodzi o dzielenie kasy. A starosta zachowuje się wyjątkowo asekuracyjnie pytając ile ma komu dać, żeby mu później nikt nie zarzucał braku konsultacji.
Dodany 17.02.2020, 13:12 przez b-136
Do rady do spraw osób niepełnosprawnych nie powołano ani jednej osoby niepełnosprawnej. Za to powołano szefów instytucji które dzielą pieniądze i organizacji, które te pieniądze biorą.
Dodany 17.02.2020, 11:16 przez filipek