baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się
Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.


źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dodano/zmodyfikowano: 24.03.2020, 14:15 , Komentarzy: 12, wyświetleń: 4071

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Witam. Jeśli chodzi o zakłady pracy i szczególne środki ostrożności to próbuję kontrolę tu i tam.
Dodany 26.03.2020, 23:24 przez Cdn
Do póki nie będą robione badania osobą wracający z zagranicy nie mamy żadnej pewności że ktoś jest zdrowy,to ta 14 dniowa kwarantanny nic nie daje,bo co jak się skończy i te osoby wyjdą z domow
Dodany 26.03.2020, 01:42 przez Andzia
Do póki nie będą robione badania osobą wracający z zagranicy nie mamy żadnej pewności że ktoś jest zdrowy
Dodany 26.03.2020, 01:39 przez Andzia
Edek, ja już od paru lat stoję od swojej teściowej na odległość 5km i jeszcze czasem jadem trąci , to wszystko zależy od stężenia , wagi wydajności płuc , no jakie masz przyciąganie elektrostatyczne ,kiedyś się zdarzyło że ledwo ją zobaczyłem to sama proteza z jej gęby mi do kieszeni wpadła .
Dodany 25.03.2020, 14:34 przez Zięć
To jest jakaś parodia na ulicy masz robić odstępy a w pracy jak jeden obokdrugiego stoi to się nie zarazi powinni wszystkie zakłady być zamknięte a nie zmuszają do pracy a sam drektorek w domu siedzi
Dodany 25.03.2020, 13:41 przez Edek
Do zmartwiony: A co w Polsce jest zgodne z konstytucją??????
Dodany 24.03.2020, 22:24 przez zzzzzzzzzzzz
Do zmartwiony; A czy w Polsce jeszcze działa prawo??? Sama zobacz robotnik ma iść do roboty i stać przy maszynie 8 godzin i się nie zarazi? a w kościele na pogrzebie do 5 osób???? To jest już cyrk. Jakim prawem ktoś będzie mnie sprawdzał gdzie ja idę? co będzie szedł za mną do lekarza czy apteki to jest już komiczne!!!Przecież jest RODO!!!!!podobno.
Dodany 24.03.2020, 22:21 przez pompon
Obawiam się że to jest w powietrzu, czyli broń biologiczna, dlaczego kary za wychodzenie z domu, jeszcze trochę w garnki zajrzą. Co kogo obchodzi że ktoś pójdzie do lasu???? Mam nadzieje że wybory są już przekreślone, przy takim zagrożeniu nie ma sensu narażać ludzi, w Chinach zaczęło się 10 listopada i jeszcze trwa- chociaż ciekawe co nam oni przekazują, czyli ok 5 miesięcy a u nas wirus pojawił się 4 marca czyli do sierpnia- wszystko na ten temat, jak przestrzegać to przestrzegać nie ma zmiłuj!!!!!!!!!!!
Dodany 24.03.2020, 22:12 przez Rypost
Pogrzeb tez tylko dla 5 osóv. A jak xnarly ma rodzine 20 osobową to 5 w kosciele a reszta pod kosciolem. Devilizm
Dodany 24.03.2020, 22:11 przez Oskar
A co z jazdą na rowerze i bieganiem?
Dodany 24.03.2020, 21:43 przez Oskar
No ok, ale na jakiej podstawie prawnej to ograniczenie jest nałożone? Bo o ile mi wiadomo takowe rozporządzenie nie istnieje A sam fakt ograniczenia swobody bo tak powiedzial premier jest sprzeczne z konstytucją.
Dodany 24.03.2020, 17:50 przez Zmartwiony
Ale na wybory masowo mamy iść na głosowanie. Już nawet kościół wprowadza ograniczenia. PARANOJA i kompletna obłuda.
Dodany 24.03.2020, 17:21 przez ASA