TK TECHNOLOGY Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Praca zdalna w dobie kryzysu - jak wprowadzić?

Praca zdalna stała się w ostatnich tygodniach bardzo popularnym rozwiązaniem, wybieranym przez wielu pracodawców, ze względu na epidemię koronawirusa oraz kryzys zdrowotno-gospodarczy. Praca z domu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak wymaga samozaparcia oraz dobrej organizacji. Podpowiadamy, jak wprowadzić pracę zdalną i zarządzać rozproszonym zespołem.

Praca zdalna, czyli nowy model w czasach kryzysu

Jeszcze do niedawna pracę zdalną traktowano jako odpowiednie rozwiązanie dla wolnych strzelców (tzw. freelancerów) oraz dla przedstawicieli niektórych zawodów, jednak wraz z kryzysem i problemami zdrowotnymi, wprowadzenie pracy z domu stało się koniecznością w wielu branżach. Warto zaznaczyć, że praca zdalna może być poważnym wyzwaniem i to zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Osoby, które dotychczas osiągały bardzo dobre wyniki, mogą mieć problem z przestawieniem się na nowy model działania zawodowego. Kolejnym problemem może być także brak równowagi między sferą zawodową i rodzinną, ponieważ praca odbywa się w tym samym miejscu co jedzenie obiadu, sprzątanie, czytanie książek itp. Dla pracodawców, a przede wszystkim bezpośrednich przełożonych dużą trudnością może być brak bezpośredniego nadzoru. Właśnie dlatego konieczne jest efektywne wprowadzenie rozwiązań, związanych z pracą zdalną.

Jak skutecznie wprowadzić pracę zdalną?

Rozproszony zespół, brak osobistych kontaktów międzyludzkich, a także łączenie pracy z życiem osobistym to zdecydowanie najtrudniejsze elementy, związane z pracą zdalną. Szczególnie ważne jest zadbanie o efektywną komunikację między członkami zespołu, aby możliwe było porozumiewanie się. W tym celu warto udostępnić pracownikom komunikator taki jak Slack lub Google Hangouts. Dzięki temu możliwe jest tworzenie grup, udostępnianie prezentacji i różnych dokumentów, potrzebnych do pracy. Bardzo ważną grupą narzędzi, zwłaszcza w niektórych branżach, są aplikacje do organizacji pracy projektowej, takie jak Trello oraz Asana. Warto także wdrożyć inne narzędzia, na przykład Google Doc, które umożliwiają wspólną edycję dokumentów i udostępnianie sobie plików. Kierownicy, którym zależy na dokładnej kontroli czasu pracowników mogą dodatkowo zdecydować się na aplikację Harvest, które rejestruje czas pracy.

Menedżerowie mogą wspierać pracowników zdalnych także poprzez ciągły kontakt oraz określenie głównych zasad postępowania i reguł. Ważne jest także utrzymywanie stałych godzin pracy, a po zakończeniu obowiązków zawodowych wyłączenie komputera i zregenerowanie swojego umysłu oraz ciała.

Pracownicy powinni także przygotować swoje miejsce pracy, czyli oddzielić je od sypialni i innych pomieszczeń, w których odpoczywają. Ważne jest usunięcie wszelkich dystraktorów, czyli rozpraszaczy, a także rozmowa z członkami rodziny na temat godzin pracy. W trakcie wykonywania obowiązków warto robić przerwy na kawę, obiad lub krótkie ćwiczenia fizyczne. Ważne jest jednak utrzymanie dyscypliny i odpowiedniej organizacji w ciągu całego dnia.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 02.04.2020, 09:46 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 505

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.