baner kalnedarze2021

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Pożyczka bezzwrotna - czy taka istnieje?

Każdy, kto chciałby otworzyć własną działalność gospodarczą, ma szansę otrzymać wsparcie finansowe na start. Najpopularniejszą formą pomocy dla młodych przedsiębiorców są dotacje. Wsparcie to dostępne jest zarówno dla firm, które istnieją już na rynku, jak i osób, które jeszcze firmy nie prowadzą, ale mają już gotowy biznesplan i zamierzają wprowadzić go w życie. Nie jest jednak łatwo taką dotację otrzymać. Zwykle zgłasza się bardzo dużo chętnych, trzeba spełniać wszystkie określone warunki, a pula pieniędzy jest ograniczona. Coraz częściej można się za to spotkać z ofertami pożyczek bezzwrotnych dla firm. Brzmi kusząco, ale czy coś takiego w ogóle istnieje? Czy taka pożyczka rzeczywiście jest bezzwrotna?

Czy pożyczka bezzwrotna istnieje?

Prowadząc działalność gospodarczą, trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby firma zachowywała płynność finansową. Nowe firmy mogą mieć z tym duży problem. Aby założyć działalność, trzeba zainwestować – zakupić niezbędny sprzęt, wyposażyć firmę, opłacić składki, czasem kupić potrzebne materiały, a także zadbać o promocję i reklamę. W pierwszym okresie działania możemy liczyć raczej na zwrot zainwestowanych środków, aniżeli na prawdziwe zarobki. Przychody zaczną pojawiać się dopiero później, ale firma przez cały czas musi prosperować...

W związku z tym przedsiębiorcy często zmuszeni są zaciągnąć pożyczki, aby zminimalizować ryzyko wyczerpania wszystkich środków, co mogłoby spowodować przestój. Do dyspozycji są różne formy pomocy finansowej – limity kredytowe, kredyty, pożyczki. Wśród tych ostatnich dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki bezzwrotne dla firm i jak się okazuje, pożyczka bezzwrotna faktycznie istnieje, ale wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, nie jest ona tak bezzwrotna, jak mogłoby się wydawać. Intrygująca nazwa została raczej dobrana celowo, aby zainteresować klientów.

Na czym polega pożyczka bezzwrotna?

Pożyczka bezzwrotna to firmowa pożyczka bankowa na dowolny cel, którą wyróżnia przede wszystkim to, że pożyczkobiorca spłaca praktycznie same odsetki i inne wymagane koszty bankowe. Kapitał główny może zostać niezwrócony.

Wydaje się, że pożyczka powstała z myślą o firmach, które potrzebują wsparcia finansowego szczególnie na początku swojej działalności. Przypomina więc odrobinę dotację czy dofinansowanie, które można otrzymać z funduszy unijnych. Jednak pożyczka bezzwrotna działa na innych zasadach i choć bez wątpienia jest ofertą godną uwagi, należy wiedzieć, że aby pożyczony kapitał mógł zostać niezwrócony, trzeba spełnić szereg warunków.

Pożyczka bezzwrotna – jakie są wymogi?

Wymogi te trudno bardzo spełnić. Po pierwsze wszystkie raty muszą być spłacane regularnie i terminowo, gdyż jedno opóźnienie wystarczy, aby bank zażądał spłaty pożyczonego kapitału. Po drugie umowa może zawierać zapisy mówiące o tym, że bank ma prawo wymagać korzystania z innych, płatnych ofert finansowych. Poza tym nawet jeśli wszystkie wymogi zostaną spełnione, to odsetki i inne koszty pożyczki, wyniosą zapewne tyle samo, co sam kapitał. Pożyczka tego rodzaju udzielana jest na dłuższe okresy i jest wysoko oprocentowana, co oznacza, że same odsetki będą opiewały na wysokie sumy.

Jak widać pożyczka bezzwrotna, choć z pozoru bardzo atrakcyjna w rzeczywistości wiąże się z dużym ryzykiem i sporymi kosztami. Nieraz nawet jeszcze wyższymi niż w przypadku innych ofert bankowych. Dlatego zawsze warto dokładnie czytać umowę, przeanalizować wszystkie wymogi i koszty całkowite, aby mieć pewność, że oferta rzeczywiście jest tak korzystna, jak się wydaje.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/pozyczka-bezzwrotna-czy-cos-takiego-istnieje/źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 02.04.2020, 09:54 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 316

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.