baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Światowy Dzień Roweru - brodniccy policjanci przypominają o bezpieczeństwie

Dzisiaj, 3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Warto w tym dniu przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa rowerzystów.
Z dnia na dzień warunki pogodowe ulegają znacznej poprawie, a co się z tym wiąże, większość z nas przesiada się z samochodów na rowery. Brodniccy policjanci apelują i przypominają wszystkim rowerzystom o prawidłowym zachowaniu się na drodze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
Korzystając z drogi, każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa ale i obowiązki. W sezonie wiosenno-letnim obserwujemy zwiększoną ilość osób przemieszczających się po drogach rowerami. Jadąc rowerem jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!

Pamiętajmy!
Rowerzysta na drodze jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca w samochodzie. Rowerzystę nie chroni maska samochodu ani pasy bezpieczeństwa.
Kierowco! Widząc przed sobą rowerzystę, Zwolnij! Jedź z taką prędkością abyś mógł bezpiecznie go wyprzedzić bądź ominąć. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty. (co najmniej 1 m.)

Rowerzysta na chodniku
Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:
- opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.

Ścieżki rowerowe
Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. W powiecie brodnickim nie jest ich wiele, ale rowerzysta jadąc drogą gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.

Przejścia dla pieszych!

Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 03.06.2020, 10:16 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 1777

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
ludzi udomowiono a teraz podduszają.
Dodany 16.04.2020, 13:28 przez wujek
ludzi udomowili teraz poduszą w maseczkach
Dodany 16.04.2020, 13:26 przez zzzzz
dzieci do 4 lat nie muszą tego g.nosić ,a nie do 2 !
Dodany 16.04.2020, 11:33 przez te te
Kiedy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wyposaży w maseczki swoich opiekunów, którzy zajmują się osobami starszymi w domach!!?
Dodany 16.04.2020, 11:02 przez czytelniczka
Do parku czy placu zabaw wchodzić nie wolno po co maska jedno zaprzecza drugiemu
Dodany 15.04.2020, 18:11 przez Kwi