AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Co ze szkołami do wakacji?

Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.
Już od początku najbliższego tygodnia otwieramy schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności takich zajęć. Ponadto dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia.

Zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych
Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż. Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Zajęcia praktyczne z nauki jazdy pojazdami silnikowymi w branżowych szkołach I stopnia
Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:
- motocyklem (kat. A1/A2) – zawód: mechanik samochodowy;
- samochodem osobowym (kat. B) – zawody: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej);
- traktorem (kat. T) – zawody: rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.
Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Praktyki zawodowe u pracodawców dla części uczniów technikum
Od 4 maja br. uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Od 25 maja br. uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne
W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.

Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.
Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.

Otwarcie schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne
Otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Mowa tu o młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, ogniskach pracy pozaszkolnej oraz placówkach specjalistycznych.

Placówki te realizują systemowo zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne. Pełnią też rolę wspomagającą rodziny w funkcji opiekuńczej nad dziećmi. Stąd decyzja o powrocie tych jednostek systemu oświaty do pracy stacjonarnej.
Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.

Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach – do wakacji
Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.
Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.

W kolejnych tygodniach będziemy sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.

Dodatkowe wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli w związku z umożliwieniem opieki uczniom klas I-III i organizacją konsultacji na terenie szkoły

źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dodano/zmodyfikowano: 14.05.2020, 17:20 , Komentarzy: 14, wyświetleń: 1843

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Mieszkaniec, Ania ,Oli, przepraszam ,ja nie przekreślam wiedzy dobrych utalentowanych nauczycieli , w tym temacie jestem z wami ,doskonale pamiętam tamte czasy , byli tacy co potrafili swoją wiedza zadziwiać ,ale byli i tacy co tylko biurka i długopisu nie mogli się oderwać . Pozdrawiam.
Dodany 20.05.2020, 19:51 przez Emeryt
Emerycie,talent ok, ale to za mało,każdy fach wymaga gruntownej wiedzy.
Dodany 20.05.2020, 19:38 przez oli
no, tak to już jest ,że nasze myślenie zmienia się z wiekiem.... Każde pokolenie w inny sposób ocenia życie.Ma to swoje uwarunkowania - sposobem życia,charakterem człowieka, czasami sytuacją losową ale i wykształceniem.Moja mama zawsze mówiła-ucz się dziecko żebyś miała w życiu lepiej niż ja.
Dodany 20.05.2020, 19:32 przez ania
Drogi Emerycie , też jestem w wieku przedemerytalnym ale Twoje myślenie mnie zadziwia.To co się stało z brodnickimi zakładami to po części też wina zatrudnionych wówczas pracowników -przecież dobrze wiesz jak kwitł czarny rynek produktami poszczególnych zakładów , do tego polityka państwa i nieudolność zarządzających. Nowoczesne metody pracy, chociażby praca na komputerze wymusza na wszystkich kształcenie się - obecnie wiele osób w wieku przedemerytalnym ma wiedzę ale nie radzi sobie z nowoczesnością.Dlatego szanujmy nauczycieli.
Dodany 20.05.2020, 17:54 przez mieszkanka Brodnicy
Mieszkanko Brodnicy ,jedno pytanko ? z jakim wykształceniem byli ludzie co wykończyli nasze BRODNICKIE zakłady ,POLMO ,Żelatynę Mleczarnię POMy ZAKŁADY MIĘSNE , a po patrz , firma, KRASKA ,ZIGERT, SOCHA , JAN KAMIŃSKI ,BETONIARNIA ,KWIATKOSKI ,SZULC ,I WIELU INNYCH , nie zawszę wykształcenie idzie w parze z umiejętnościami ,z talentem człowiek się rodzi, wykształcenie zdobywa , tka jak teraz uczeń kończy technikum ekonomiczne , czyli jest ekonomistą , to jeszcze musi zdobywać kwalifikację , tu chodzi tylko o pieniądze dla komisji, to samo jest z prawo jazdami tylko wyłudzanie kasy..
Dodany 20.05.2020, 14:25 przez Emeryt
xyz - chcesz powrotu do braku wykształcenia u Polaków? Uzupełnij wiedzę z ostatniego stulecia - ilu było analfabetów , ludzi bez podstawowego i zawodowego wykształcenia nie mówiąc o średnim i wyższym.Oświata w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie,mamy wielu zdolnych i mądrych w społeczeństwie,są to efekty pracy naszych nauczycieli.Jeśli to taka łatwa praca - przekwalifikuj się.Mamy możliwość wyboru zawodu,chociaż nie wszyscy mają predyspozycje do danej profesji.
Dodany 20.05.2020, 13:29 przez mieszkanka Brodnicy
Opdpowiedzcie sobie sami. Sam prof Morawiecki chociaż jest po historii to liczyć umie i napewno nie da darmozjadom. Co zrobi. Od września zreformuje oświatę, zlikwiduje karty nauczyciela i inne wynalazki stanu wojennego. Będzie wolny rynek. To szkoły będą walczyć o uczni którzy w zamian udostępnią im bon edukacyjny. Pensjenauczycielskie stanowią prawie 90% kosztów szkoły co jest ewenementem na rynku pracy na całym świecie, a wiecie dlaczego? Bo w normalnych firmach jedna osoba wykonuję pracę, do której zgodnie z Kartą Nauczyciela potrzeba prawie 3,5 osoby na etacie nauczycielskim.
Dodany 20.05.2020, 09:59 przez xyz
Paweł , widzę że się rozumiemy ,to mnie cieszy .Pozdrawiam
Dodany 16.05.2020, 19:58 przez Bolek
Bolek ja właśnie powtarzam to co mówią naukowcy.Ta choroba jest groźna dla różnych grup i w tej są dzieci chore które musimy chronić.To decyzje dorosłych podejmowane z jakiś powodów.Ja uważam że politycznych bo troszkę na edukacji dzieci się znam i dobra dzieci w tym nie widzę.Pozdrawiam
Dodany 16.05.2020, 16:15 przez Paweł
Paweł ,to co się dzieje w Brodnicy ,istnieje na całym świecie , tylko naukowcy z całego świata , pracując w instytutach naukowych mają konkretną wiedzę co i jak można zaradzić żeby tą cholerną chorobę z niszczyć , zdziwiłem się że ty wypowiadasz za te osoby ,dla tego nie podejmuję tematu , a na pewno twoja wiedza nie upoważnia żebyś o skażał innych .
Dodany 16.05.2020, 14:10 przez Bolek
Do Bolek-widzisz ja używam argumetów a Ty czego?Sprawdź jak przebiega nauka i praca w szkołach specjalnych i później merytorycznie włącz się do dyskusji.Pozdrawiam.
Dodany 16.05.2020, 10:12 przez Paweł
Paweł daj się zbadać , bo coś mi się wydaję że cię opanowało gorsze od korona wirusa ,reszta bez komentarza .
Dodany 15.05.2020, 16:28 przez Bolek
Bardzo dobrze że się w końcu otwierają. Koniec wakacji dla nauczycieli. Niech się wezmą w końcu do roboty.
Dodany 15.05.2020, 13:38 przez Aneta
Po prostu katastrofa! !!Dla pozyskania wyborców zrobią wszystko nie licząc się ze zdrowiem i z życiem dzieci i nauczycieli. Jak można otwierać szkoły dla dzieci z dysfunkcjami-przecież to właśnie One maja różne choroby pięknie nazywane przy zgonach jako współistniejące bo w Polsce jeszcze chyba nikt nie umarł na COVID! !!!!Ministerstwo edukacji można nazwać ministerstwem bałaganu! !!!Jak można coś mówić a później się wycofać! !!!Jak zawsze najpierw słowa a później prawo i rozporządzenia się dorobi! !!!Władze Miasta i Powiatu Brodnica nie dajcie się wciągnąć w tę grę igrania z życiem! !!!
Dodany 15.05.2020, 10:35 przez Paweł