baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > 30 lat samorządności

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. 30 lat temu mieszkańcy miast i gmin oraz małych społeczności na wsiach po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowali w całkowicie wolny i nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.
Z perspektywy 30 lat widzimy, jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Polskie samorządy i ich mieszkańcy zdali swój egzamin celująco, polskie regiony i miejscowości przeżyły w tym czasie niesamowity rozkwit.
- 30. rocznica odrodzenia polskiej samorządności to dobra okazja, aby uczcić to, co nam się przez ten czas udało, a także porozmawiać o tym, co moglibyśmy zrobić lepiej w przyszłości. To także dobry moment, aby wspólnie zastanowić się, jak reagować na coraz silniejsze centralistyczne tendencje rządu i coraz częstsze przypadki obciążania samorządów kosztami zadań, które są im narzucane z góry – mówi Zygmunt Frankiewicz, PREZES Związku Miast Polskich.
Mimo, że jubileusz przyjdzie nam wszystkim obchodzić w sytuacji panującej pandemii, z którą łączą się liczne ograniczenia, nie zapominamy o nim.
Nasze miasto planowało w związku z rocznicą zorganizować dwa radosne wydarzenia plenerowe: IV Festyn Małych Ojczyzn i widowisko historyczne "Bitwa o zamek" oraz wystawę plenerową na Dużym Rynku poświęconą 30. rocznicy odrodzenia polskiej samorządności w Brodnicy. Niestety, w obecnej sytuacji nie da się zorganizować imprez plenerowych, ale na płycie Dużego Rynku stanie wystawa fotograficzna, pokazująca tylko fragmentarycznie to, co zmieniło się w Brodnicy przez ostatnie 30 lat.
- Dzięki odzyskanej wolności oraz zaangażowaniu i entuzjazmowi brodniczan, miasto stało się piękniejsze, dostatnie i nowocześniejsze. To zasługa wszystkich Mieszkańców. Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy jako Polacy i brodniczanie. Jestem przekonany, że dla bardzo wielu mieszkańców naszej Małej i Wielkiej Ojczyzny cały czas bardzo ważna jest idea samorządności- mówi Jarosław Radacz, Burmistrz Brodnicy.

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 22.05.2020, 10:51 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 219

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.