baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak segregować śmieci? Kosze i pojemniki na odpady do segregacji.

Segregacja śmieci to już nie tylko dobra praktyka, ale obowiązek narzucony prawnie. Podstawę dla obecnych zasad segregacji odpadów komunalnych stanowi Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku. To właśnie w tym rozporządzeniu wskazane zostały kolory pojemników, które tak dobrze dzisiaj znamy, jak również to, co się powinno w nich znaleźć. Praktycznie szeroki obowiązek segregacji w miastach wprowadzono w roku 2019, ale okazuje się, że wiele osób nadal ma z tym problem.
 1. Po co nam segregacja śmieci?
 2. Jak prawidłowo segregować śmieci?
 3. Najczęściej popełniane błędy w segregacji śmieci

Po co nam segregacja śmieci?

Kosze na odpady stoją dzisiaj właściwie wszędzie. Bez problemu można wyrzucić do nich odpowiedni rodzaj odpadów. Jak się jednak okazuje wiele osób nadal lekceważy ten obowiązek, część nie radzi sobie z praktycznym zastosowaniem zasad segregacji, a jeszcze inni twierdzą, że nie mają na małym metrażu warunków do tego, aby odpowiednio oddzielać od siebie poszczególne rodzaje odpadów. Warto się jednak zastanowić, czy wysiłek segregacji odpadów jest rzeczywiście tak duży w porównaniu do korzyści, jakie się dzięki selekcji odpadów uzyskuje.

Specjalne pojemniki na odpady, jak choćby te, które produkuje Ekofabryka, powstały po to, by ułatwić segregację odpadów, a przez to przyczynić się do tego, że już w momencie odbioru z posesji lub osiedla, trafiały ona do odpowiednich przegród w śmieciarkach. Dzięki temu znacznie przyspiesza się proces ich ostatecznej segregacji w sortowni przesiębiorstwa oczyszczania. To z kolei sprawia, że więcej surowców wtórnych jest efektywnie wykorzystywanych, mniej w nich trafia na wysypiska śmieci. Segregacja śmieci przyczynia się więc nie tylko do ograniczenia negatywnego wpływu rozkładającego się plastiku na środowiska, do zmniejszenia emisji niebezpiecznych toksyn szkodliwych dla ludzi, zwierząt i roślin, do zmniejszenia terenów wysypisk i przywrócenia części z nich naturze. Właściwa segregacja śmieci to także efektywniejsze wykorzystanie papieru, plastiku, szkła. Mało kto podczas segregacji śmieci zdaje sobie bowiem sprawę, że:

 • zbierając makulaturę przyczynia się do ochrony drzew i zmniejszenia ich wyniki
 • zebranie 35 1,5 litrowych plastikowych butelek po wodzie lub coli może pozwolić na wykonania bluzy z polaru, śpiworu lub dywanu
 • zebranie tony papieru to oszczędność ponad 26 tysięcy litrów wody, które trzeba byłoby wykorzystać do produkcji nowych ryz.

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Segregacja śmieci jest zasadniem stosunkowo prostym. Wystarczy nauczyć się zasad podziału śmieci, wyeliminować kilka najczęściej popełnianych błędów i korzystać z udostępnionych przez firmy odbierające nieczystości koszy. Dodatkowo do domu również można kupić specjalne pojemniki na śmieci, np. 3 połączone wrzutnie do odpadów zmieszanych, plastikowych i papierowych. Powstały nawet specjalne kosze obrotowe, wieszane na ścianie, montowane do blatu - wszystko po to, aby ułatwić segregację śmieci także w małych mieszkaniach. Dzięki temu od razu, już w domu, śmierci są odpowiednio sortowane. Ostatecznie powinny one trafić do pojemników zewnętrznych. Określonym rodzajom odpadów na terenie całego kraju przypisane zostały kosze o tych samych kolorach. Obecnie śmieci dzielimy na 5 kategorii:

 • (czysty i suchy) papier umieszcza się w koszu niebieskim;
 • metal i tworzywa sztuczne umieszcza się w koszu żółtym;
 • szkło umieszcza się w koszu zielonym;
 • odpady biodegradowalne umieszcza się w koszu brązowym;
 • odpady zmieszanne umieszcza się w koszu czarnym.

Dodatkowo, właściciele działek mogą stworzyć własny kompostownik na odpady bio. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli ktoś prowadzić np. mały ogródek lub warzywniak.

Najczęściej popełniane błędy w segregacji śmieci

Domowe segregacja śmieci nie sprowadza się jedyna wyłącznie do ustawienia w domu odpowiednich pojemników, lecz także obejmuje właściwe stosowanie zasad segregacji i odpowiedni sposób opróżniania koszy. Okazuje się bowiem, że tylko z pozoru każdy wie, co należy włożyć do kosza na papier, plastik i metal czy szkło. Do najczęściej popełnianych błędów należy m.in. wkładanie do pojemnika na papier, mokrej, utłuszczone tektury, mokrych ręczników papierowych. Te ostatnie powinny trafiać do odpadów zmieszanych, do kosza na papier wkładać należy jedynie papier suchy, nadający się do recyklingu. Do pojemnika na odpady biodegradowalne należy wrzucać same odpadki (obierki, resztki warzyw, owoców, skorupki jajek, bez odpadów pochodzenia mięsnego) bez papierowych lub plastikowych toreb. Wrzucanie potłuczonego szkła (szklanek, luster, innych dekoracji) do pojemnika na szkło to błąd. Tutaj powinny trafić jedynie butelki i słoiki. Inne szkło należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Do zwykłych pojemników na śmieci absolutnie nie można wyrzucać żarówek. Na tzw. elektrośmieci przewidziane są osobne pojemniki, które można znaleźć przy wejściu do różnego rodzaju instytucji, urzędów gminy/miasta, a także supermarketów, galerii handlowych czy punktów sprzedaży sprzętu RTV i AGD.

Gdzie kupić kosze na śmieci, pojemniki do segregacji odpadów, kontenery?

Sprawdzony sklep to:

Ekofabryka - kosze na śmieci, pojemniki do segregacji odpadów, kontenery

ul. Grobla 25, 66-600 Krosno Odrzańskie

Tel.: +48683030308

E-mail: info@ekofabryka.com.pl

WWW: https://ekofabryka.com.pl/źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 05.06.2020, 14:44 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1201

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.