baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Ważne dla właścicieli lasów prywatnych

Trwają prace nad uproszczonymi planami urządzenia lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa dla gmin Górzno, Bobrowo, Brodnica i Brodnica Miasto. Dokumenty, które Starosta Brodnicki zatwierdzi do końca tego roku, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021.
Jak poinformował Radosław Koj, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Brodnicy, w ostatnich dniach rozpoczęły się prace na dokumentacją w terenie. Właściciele lasów prywatnych mogą spodziewać się w związku z tym wizyty taksatora, który dokona inwentaryzacji lasu, oceni tzw. udatność, czyli zagęszczenie drzew na danym terenie, określi także wiek drzew, stan fitosanitarny oraz wskaże sposoby gospodarowania na najbliższe lata.

- Wnioski z oceny będą zamieszczone w przygotowywanych uproszczonych planach urządzenia lasów - informuje Radosław Koj. - Zatwierdzone przez starostę dokumenty zostaną sporządzone w formie papierowej i elektronicznej. Zawierać będą między innymi inwentaryzację lasów, określą zasady gospodarki leśnej i zadania gospodarcze dla właścicieli lasów.

Plany przygotowywane są na zlecenia Powiatu Brodnickiego. Koszt ich sporządzenia wynosi 45 tys. złotych. Opracowanie dokumentacji finansowane jest w 80 proc. przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych, a w 20 proc. z budżetu powiatu.

Prace nad uproszczonymi planami urządzenia lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa (prywatnych) potrwają do jesieni. Dokumenty zaopiniowane zostaną przez Lasy Państwowe oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Do końca 2020 roku musi zatwierdzić je Starosta Brodnicki. Plany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 przez najbliższą dekadę.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 09.06.2020, 18:57 , Komentarzy: 7, wyświetleń: 332

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
do Dąb; jakby chcieli to by wyłapali śmieciarzy, ale problem w tym, że to właśnie często robią osoby odpowiedzialne za porządek, ja jak bym widziała to bym się tyłem odwróciła. Przestępców niech ścigają Ci co biorą za to pieniądze, jak poinformujesz odpowiednie władze to oni Cię spiszą i zanim go ukarzą to poinformują go kto ich poinformował. Już to przerabiałam nawet nie przyjęto ode mnie zgłoszenia, powiedziano mi bez nazwiska nie przyjmujemy, więc się rozłączyłam.
Dodany 16.06.2020, 16:57 przez porządek.
Zielony ,no- chyba, na prawdę jesteś zielony , popatrz co wyprawiają sami leśnicy w lasach , zwierzyna szaleje , rycie lasu , no i jeszcze potrzeba wyjących kładów, czy wycinanie pięknych okazów drzewostanu , prawdą jest że nie które osoby t.z.śmieciarze , ludzie bez wstydu , kultury, przywożą do lasu różności i tam je pozostawiają ,moim zdaniem widzisz coś takiego zwróć uwagę , masz kamerę w aucie , nagraj zdarzenie , lub zapisz nr auta , czy zrób fotkę ,i podaj odpowiednim władzom oni zrobią to co trzeba , zobacz co robią nie którzy wędkarze , butle po gorzale piwie , szmaty , i.t. p.
Dodany 11.06.2020, 10:06 przez Dąb
Nadleśnictwo powinno zainstalować kamery z czujnikiem ruchu, przy drogach leśnych tuż przy wjeździe do lasu i w kilku przypadkowych miejscach, które nagrywają, tylko wtedy gdy coś się rusza na obrazie, aby ścigać osoby które przywożą śmieci do lasu. 2 razy dziennie straż leśna powinna wysyłać patrole na quadach aby sprawdzić czy ktoś czegoś nielegalnego nie robi. Jest ogromna ilość śmieci w lasach. Jako społeczeństwo jesteśmy prymitywni. Proponuję akcję: przechodzisz przez las i widzisz śmieci wyciągnij 2 sztuki śmieci i wynieś je do najbliższego kosza. Wystarczy kilka procent ludzi aktywnych.
Dodany 10.06.2020, 17:28 przez zielony
Prywatny las i co ? Urządas będzie mi się panoszył po własnej ziemi. Spuszczę burka i tyle.
Dodany 10.06.2020, 10:00 przez rolnik