E-komis

baner

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Szczepienia ważne zwłaszcza dla seniorów

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w sezonie jesienno-zimowym, tj. w okresie 1.09.2019 - 25.06.2020, na grypę i choroby grypopodobne zachorowało w Polsce 4 406 651 osób, hospitalizacji wymagało 17 150, a w wyniku zachorowań zmarły 64 osoby. W powiecie brodnickim zachorowało 6676 osób, z czego 193 wymagało hospitalizacji.
W województwie kujawsko-pomorskim zanotowano w tym okresie 118 918 zachorowań, 769 osób wymagało leczenia w szpitalu, a 5 osób zmarło.
- Sytuacja epidemiologiczna w tym roku bardzo wyraźnie ukazuje powagę konsekwencji związanych z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych i pokazuje korzyści, jakie wynikają z dostępności do szczepień ochronnych - zwraca uwagęDanuta Kowalkowska-Szramka, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Brodnicy.
Zdaniem brodnickiej epidemiolog, zaprezentowane przez NZSP-PZH dane skłaniają do refleksji i motywują do przeciwdziałania zachorowaniom w oparciu o szczepienia prewencyjne.

- O szczepieniu przeciw grypie powinniśmy pomyśleć już teraz, gdyż wielu ekspertów przewiduje następną falę epidemii COVID-19 jesienią 2020 roku, co może skumulować się z sezonem grypowym - przestrzega Danuta Kowalskowska-Szramka. - W przypadku grypy od lat dostępne są szczepionki, które chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami, m.in. zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem mięśnia sercowego, niewydolnością oddechową, powikłaniami neurologicznymi, takimi jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa bywają nieodwracalne.

Według brodnickiej powiatowej inspektor sanitarnej, w 2020 roku szczepienie przeciw grypie powinno być dla każdego obywatela priorytetem, by można było łatwiej odróżnić zachorowanie na grypę od COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne.

- Musimy być przygotowani na walkę z jedną epidemią, a nie dwiema – podkreśla Danuta Kowalkowska-Szramka. - Szczepienie przeciw grypie ma szczególne znaczenie w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Grypa może torować drogę zakażeniom pneumokokowym i pneumokokowemu zapaleniu płuc, co ma istotne znacznie w okresie jesieni i zimy. Zakażenia te mają podobne objawy jak choroba COVID-19, co może utrudniać diagnostykę w początkowym etapie zakażenia. Nie odkładajmy szczepień przeciw grypie. Obecność obu tych wirusów w naszym organizmie na pewno potęguje te objawy i przebieg zakażenia może być cięższy.

Powiatowa inspektor zwraca uwagę, że szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę, jak i zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Minister Zdrowia w swoich ostatnich rekomendacjach podkreślali istotną rolę upowszechniania szczepień przeciw grypie wśród osób powyżej 60. roku życia oraz osób chorujących przewlekle.

Powinny się szczepić także kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca. Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, urzędów, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.

W bieżącym sezonie w Polsce zostało zaszczepionych zaledwie 4,12 proc. społeczeństwa, w powiecie brodnickim - 2,8 proc. W głównej mierze to dzięki programom samorządowym udaje się z roku na rok podnieść tzw. wyszczepialność Polek i Polaków, lecz pozostaje ona nadal na dość niskim poziomie. Dlatego zdaniem Przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy kluczowa jest realizacja programów profilaktyki grypy przez samorządy w obrębie tych grup, ale także wśród pozostałej populacji społeczeństwa.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy zaprosił Starostę Brodnickiego do włączenia się w realizację działań w dziedzinie profilaktyki grypy.

- Należy podkreślić, że samorządy terytorialne odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wyszczepialności wśród różnych grup ryzyka – akcentuje Danuta Kowalkowska-Szramka. - Samorządy realizują programy zdrowotne dla mieszkańców swojego regionu zachęcając ich do szczepień przeciw grypie. Trud wkładany w realizację tych programów będzie opłacalny, ponieważ te działania ograniczą zachorowania na grypę i jej powikłania w czasie trwania pandemii COVID-19 w Polsce. Samorządy realizujące programy prozdrowotne to wzór dla innych jednostek terytorialnych - promują projekty walki z grypą oraz przyczyniają się do popularyzacji szczepień ochronnych.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczny sezon szczepień przeciw grypie powinien być dłuższy, aby zapewnić zaszczepienie wszystkich, którzy tego potrzebują. Szczepionki będą dostępne w Polsce pod koniec września lub na początku października. W związku z tym rekomenduje się przesunięcie planowanych akcji szczepień w ramach programów samorządowych na październik-grudzień.

Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy poinformowała także o kolejnej edycji corocznego konkursu Samorządowy Lider, którego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacji samorządowych działań w dziedzinie profilaktyki grypy. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 lipca 2020 r. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie: http://opzg.pl/dzialania/samorzadowy-lider.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 08.07.2020, 17:19 , Komentarzy: 3, wyświetleń: 304

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
oli - czytaj uważnie.... mówię tylko o szczepieniach przeciwko grypie
Dodany 10.07.2020, 11:01 przez meh
meh - podważasz badania wielu mądrych naukowców,pracujących nad szczepionkami.....Przypomnij sobie czasy kiedy szalała gruźlica,choroba Heinego-Medina,odra czy krztusiec.....Śmiertelność sięgała zenitu..Albo nie masz wiedzy bo jesteś zbyt młody albo bardzo cyniczny i krytykujesz dla zasady. Na pewno byłeś szczepiony ponieważ szczepienia są obowiązkowe i jakoś żyjesz....
Dodany 10.07.2020, 07:26 przez oli
tylko: - osoby zaszczepione na grypę przechodzą covid o wiele gorzej - jak seniorów nie będzie to ZUSowi ulży... mnie to wszystko jedno, więc róbta co chceta
Dodany 09.07.2020, 09:29 przez meh