baner Baner

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Powstaje mural przedstawiający postać wyjątkowej księżniczki

W lipcu 170 metrowa ściana kamienicy przy ul. Paderewskiego 2 w Brodnicy zostanie ozdobiona muralem z wizerunkiem niezwykłej księżniczki silnie związanej z regionem – Anny Wazówny. W 2018 roku obchodziliśmy 450. rocznicę jej urodzin. Siostra króla Zygmunta III Wazy była Starościną Brodnicką i Starościną Golubską. W Brodnicy stworzyła silny ośrodek intelektualny, a na swoim dworze gościła uczonych i pisarzy, których była ambasadorką.
Anna Wazówna w Brodnicy rezydowała w pięknym pałacu i na zamku krzyżackim, zaś w Golubiu przebudowała zamek z ponurej krzyżackiej warowni na renesansową siedzibę. Zarówno pałac w Brodnicy jak i zamek w Golubiu królewna otoczyła ogrodami, w których uprawiała rzadkie rośliny. Trudniła się bowiem botaniką i ziołolecznictwem. Jej mauzoleum znajduje się toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsza książka o ziołolecznictwie, która została wydana w Europie, powstała z ogromnym wsparciem Anny Wazówny.

Kto odpowiada za realizację projektu?
Za całościową realizację muralu odpowiada Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Klaster Brewstera. Klaster skupia niezależnych twórców, przedsiębiorstwa i instytucje sektora kultury i kreatywnego, firmy z branży oraz uczelnie z województwa, których działalność jest związana z przemysłem kreatywnym.
Autorem projektu jest Wiktor Konopacki – grafik związany z Toruniem, autor wielu rysunków, komiksów, plakatów i okładek płyt. Jako jeden z nielicznych grafików tworzy większość prac rysując. Jednym z jego największych talentów jest portretowanie postaci. Za realizację projektu na ścianie budynku w Brodnicy będzie odpowiadać Agata Wilkowska. Artystka ukończyła Edukację artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu oraz Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się tradycyjnymi technikami druku, ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem wielkoformatowym oraz edukacją kulturalną.

Etapy projektowania muralu.
Tworzenie muralu księżniczki zostało podzielone na dwie części:
  1. Przygotowania do stworzenia projektu. Ten etap mamy już za sobą: planując projekt muralu dostosowaliśmy go do budynku oraz jego otoczenia. Projekt został poddany opiece konserwatorskiej oraz otrzymał akceptację wspólnoty mieszkaniowej budynku, na którego froncie zostanie namalowany. Realizacja samego projektu odbyła się w odniesieniu do materiałów historycznych przedstawiających wizerunek królewny.
  2. Stworzenie projektu muralu oraz wykonanie rysunku na ścianie. Kolejnym etapem realizacji prac jest powierzenie jej artystom. Podczas projektowania artysta brał pod uwagę również techniczne aspekty lokalizacji, w której będzie umieszczona praca: • Jak wyglądał będzie mural widoczny z boku, a jak frontalnie? • Czy perspektywa zmienia znaczenie muralu? • Co należy zobaczyć z daleka, a co z bliska?
Po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych aspektów powstał projekt, który idealnie wpisuje wizerunek królewny w zaplecze środowiskowe miejsca, gdzie będzie mural. Wizerunek królewny na ścianie o wielkości 170 m kw będzie bardzo dobrze widoczny z wielu perspektyw, a wyjątkowym dopełnieniem projektu jest koronkowe wykończenie, idealnie skomponowane ze strojem królewny. Warto również podkreślić nawiązania projektu do stylu epoki renesansu.
- Przed nami intensywna praca nad przeniesieniem projektu na ścianę. Jesteśmy na etapie przygotowań do technicznej realizacji projektu. Pracę na ścianie zaczynamy 10 lipca. Jeśli tylko pogoda będzie dla nas przychylna, mural będzie gotowy 18 lipca. Prace będą trwały w ciągu dnia – z uwagi na nasłonecznienie będziemy je rozpoczynać o godzinie 11.00 – mówi Agata Wilkowska

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 10.07.2020, 11:57 , Komentarzy: 16, wyświetleń: 1113

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
może najpierw należałoby pojechać do Łodzi i zobaczyć tamtejsze murale? są sztuką same w sobie
Dodany 12.07.2020, 11:31 przez tdt
Źrenice umiejscowione "za szeroko", skierowane ponad patrzącym. Oprawa nie nawiązuje do epoki (XVII w), no może poza czepcem z łożyskami kulkowymi. Twarz przypomina jakąś księżniczkę z komiksu. Według przekazów Anna Vesas była brzydka. Poza tym wyeksponowano za dużo czerni. W muralu nie ma nawiązania do działalności Szwedki. To miejsce nadaje się bardziej do murala poświęconego szeroko rozumianej Nieodległości - bliskość pomnika. Generalnie - kicz, ale czego innego można się spodziewać po urzędnikach z magistratu?
Dodany 11.07.2020, 21:38 przez Seba
A kiedy powstanie mural tych co z p... rynek , wzgórek Niskiego Brodna ?
Dodany 10.07.2020, 18:10 przez CBR
@Ona, rozpaliłaś naszą wyobraźnię. Gdzie to można zobaczyć?
Dodany 10.07.2020, 15:48 przez filipek
@Mieszkaniec żeby jeszcze radości i uśmiechu wnosiła tyle co Conchita Wurst to bym przełknął, ale to straszy, dzieci wieczorem będą się bały tamtędy chodzić.
Dodany 10.07.2020, 15:34 przez na szybko
Uważam, że projekt jest całkiem dobry. Dobrze, że nie widzieliście jego pierwszej wersji...to dopiero była porażka.
Dodany 10.07.2020, 15:30 przez Ona
dajcie trochę reklam to się ożywi
Dodany 10.07.2020, 15:28 przez na szybko
Faktycznie drag queen, brodę ma jak Conchita Wurst.
Dodany 10.07.2020, 15:23 przez Mieszkaniec
O matulu a kto to? Jakaś znana brodnicki Drag queen?
Dodany 10.07.2020, 15:16 przez Letnik
Oczy jakieś takie opuchnięte... ja wiem... pijaczką była? No w końcu jak napisali na podstawie źródeł historycznych.
Dodany 10.07.2020, 15:04 przez Janina
@kjnimaniak świetne spostrzeżenie i potwierdza moją tezę, że projekt jest przypadkowy (poza tym, że paskudny). Bliżej mu do komiksów o homoerotycznych superbohaterach niż do Wazówny i jej epoki.
Dodany 10.07.2020, 14:59 przez filipek
Kogoś mi przypomina.... Izabella Scorupco
Dodany 10.07.2020, 14:27 przez kjnimaniak
Trochę ciemne kolory. Wieje ponurością.
Dodany 10.07.2020, 14:25 przez Agata
I tradycyjnie ekspert od spraw wszelakich niejaki filipek zamiast przytulić się do kogoś miłego prezentuje tu swoje złośliwe dyrdymały. Anna Wazówna wniosła do Brodnicy przynajmniej trochę cywilizacji, jak na tamte czasy, a jak wiadomo katolicyzm to raczej woli trzymać lud w ciemności i może dlatego w mniemaniu filipka księżniczka zasłużyła na miano raszpli.
Dodany 10.07.2020, 14:19 przez Pola
Pomysł super ale wykonanie jak zwykle przerasta urzędników. Projekt fatalny, ciemny, ponury, androgyniczne babsko o złośliwym spojrzeniu, nie wiem z czego toto czerpało inspirację, bliżej temu do komiksu niż do murala. Jeżeli powstanie już przez lata będzie straszyć dzieci, tak jak ta protestancka raszpla straszyła społeczność katolicką Brodnicy.
Dodany 10.07.2020, 13:46 przez filipek
Super pomysł!
Dodany 10.07.2020, 13:20 przez Zocha