baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Główny Inspektor Sanitarny ostrzega

Wydano ostrzeżenie publiczne, informujące o wykryciu po raz pierwszy na terenie Polski nowego, bardzo niebezpiecznego narkotyku – należącego do grupy opioidów – pod nazwą ETAZEN. Był oferowany jako "dopalacz" na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.
Osoba po użyciu opioidów:
ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
stwierdza się: wąskie ("szpilkowate") źrenice bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.
Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:
• zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
• wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
• zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.
Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie "dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

Źródło: GIS


źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 17.07.2020, 10:15 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 886

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.