baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Nowa wystawa w Bramie Chełmińskiej

Brodniccy muzealnicy przygotowali kolejną w tym sezonie wakacyjnym wystawę, którą warto zobaczyć. Tym razem, w muzealnej Galerii Brama na Małym Rynku prezentowane są prace SIGMUNDA LIPINSKYEGO. Ekspozycja czynna jest od 18 lipca br.
Prezentowane prace genialnego rysownika i malarza, pochodzącego z Grudziądza, Sigmunda Lipinsky’ego cenione są przez znawców sztuki. Urodzony w 1873 roku Lipinsky spędził w tym mieście swoje dzieciństwo, do roku 1887, kiedy to wraz z rodziną przeniósł się do Berlina, gdzie ukończył gimnazjum i Królewską Akademicką Wyższą Szkołę Sztuki. Znaczące miejsce w jego dziełach zajęła grafika i sztuka aktu. W roku 1931 wydał podręcznik anatomii dla malarzy "Manuale Anatomico. Per la Studio Artistico del corpo umano". W późniejszych latach poświęcił się niemal wyłącznie grafice, zaniedbując malarstwo. W 1902 r. przeprowadził się do Rzymu, w którym mieszkał do swojej śmierci, w 1940 r.
Więcej informacji o artyśscie i jego pracach będzie można usłyszeć w materiale poświęconym wystawie, który wyemitowany zostanie w najbliższym wydaniu Miejskiego Serwisu Telewizyjnego.

Życiorys (Wikipedia)
Zygmunt Lipinski spędził dzieciństwo w Grudziądzu przy ul. Pańskiej 15 (dawniej Herrenstraße 24). Jego ojciec, Izydor Lipiński, był kupcem i jednym z młodszych synów skrzypka i kompozytora Karola Lipińskiego. Matka Wilhelmina była wnuczką kompozytora operowego Giacomo Meyerbeera. W roku 1887 rodzina Lipińskich przeniosła się do Berlina, gdzie Zygmunt uczęszczał do gimnazjum, uzyskując w roku 1888 maturę.
Do roku 1890 uczęszczał do klasy przygotowującej do studiów artystycznych. Od listopada 1890 studiował w Pruskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem Woldemara Friedricha, Josefa Scheurenberga i Antona von Wernera, u którego odbył studia mistrzowskie. W roku 1899 odbył w Holandii studia uzupełniające technik graficznych. W tym samym roku wygrał konkurs na projekt fresków w pałacu rodu von Moltke w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, otrzymując wielką nagrodę państwową wraz z stypendium na pobyt w Rzymie.
W latach 1900-1902 współpracował z Antonem von Wernerem przy projektowaniu wystroju kopuły berlińskiej katedry protestanckiej. W tym czasie poślubił skrzypaczkę Paulę Klein, lecz po urodzeniu córki Anneliese małżeństwo się rozpadło.
W roku 1902 zamieszkał Lipiński w Rzymie. Dzięki pomocy fundacji Michaela Beera mógł przedłużyć pobyt do roku 1904, a w roku 1905 zdecydował się pozostać w Rzymie na stałe i przystąpić do Niemieckiego Stowarzyszenia Artystów (Deutscher Künstlerverein). W Rzymie poślubił Chilijkę pochodzenia niemieckiego, Elinitę Kümpel. W tym małżeństwie przyszło na świat troje dzieci.
Zachęcony przez niemieckich kolegów-malarzy, zwrócił się w twórczości ku symbolizmowi. Znaczne miejsce w jego dziełach zajęła sztuka aktu. Od roku 1911 zajął się techniką akwafortyi miedziorytu, tworzył nagłówki papierów listowych i ekslibrisy.Założył szkołę malarstwa i rysunku swojego imienia, mieszczącą się przy Via Margutta 33 w pobliżu Schodów Hiszpańskich.
Podczas pierwszej wojny światowej jako obywatel niemiecki musiał przenieść się do Monachium, gdzie nawiązał kontakty z malarzami z kręgu Nowej Secesji Monachijskiej i Nowej Secesji Berlińskiej.
W roku 1919 powrócił Lipiński z rodziną do Rzymu, gdzie rozpoczął nauczanie rysunku w British Academy of Arts. W roku 1931 wydał podręcznik anatomii dla malarzy "Manuale Anatomico. Per la Studio Artistico del corpo umano". W późniejszych latach poświęcił się niemal wyłącznie grafice, zaniedbując malarstwo.
Zmarł w Rzymie i tam został pochowany. Pozostawił czworo dzieci.

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 20.07.2020, 12:05 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 175

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.