TK TECHNOLOGY Tablice2

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Zaszczep się przeciwko grypie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy uprzejmie informuje, iż od 11 sierpnia 2020 r. zostanie zainicjowana akcja promocyjna pn. "Szczepienie – najlepsza i najbardziej skuteczna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę". Powyższa akcja będzie odbywała się na terenie posesji PSSE w Brodnicy w punkcie informacyjno-edukacyjnym zlokalizowanym w tematycznym namiocie. Osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z konsultacji oraz dostępnych materiałów edukacyjnych dotyczących przede wszystkim profilaktyki grypy i w konsekwencji podjęcia odpowiedzialnej decyzji dotyczącej poddania się szczepieniu przeciwko grypie, a także profilaktyki dotyczącej koronawirusa SARS-Co-V-2, boreliozy i innych chorób zakaźnych oraz pozostałych zagrożeń dla zdrowia publicznego.
PPIS w Brodnicy apeluje do społeczności, iż z uwagi na fakt, że ma to być akcja przeprowadzona bezpiecznie aby przed udaniem się do punktu informacyjno-edukacyjnego w PSSE w Brodnicy wykonać wcześniej telefon do Stacji: 56 69 749 74, 56 69 748 74.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy informuje, że według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało w okresie od 01.09.2019 r. do 25.06.2020 r.:
• w Polsce 4 406 651osób, hospitalizacji wymagało 17 150 pacjentów i zmarły 64 osoby,
• w województwie kujawsko-pomorskim 118 918 (769 hospitalizacji, 5 zgonów),
• na terenie powiatu brodnickiego 6676 osób, 193 pacjentów wymagało hospitalizacji.
Wyżej wymienione liczby powodują refleksję i motywują do dalszego działania w celu prewencji zachorowań. Dlatego o szczepieniu przeciw grypie powinniśmy pomyśleć już teraz, gdyż wielu ekspertów przewiduje następną falę epidemii COVID-19 jesienią 2020 r., co może skumulować się z sezonem grypowym. W przypadku grypy od lat dostępne są szczepionki, które chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami (m.in. zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem mięśnia sercowego, niewydolnością oddechową, powikłaniami neurologicznymi, takimi jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa bywają nieodwracalne).
W 2020 r. szczepienie przeciw grypie powinno być dla każdego obywatela priorytetem, by łatwiej zróżnicować zachorowanie na grypę z COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne. Musimy być przygotowani na walkę z jedną epidemią – nie dwoma.
Sytuacja epidemiologiczna w tym roku bardzo wyraźnie ukazuje powagę konsekwencji związanych z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych i pokazuje korzyści jakie wynikają z dostępności do szczepień ochronnych.
Szczepienie przeciw grypie ma szczególne znaczenie w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Grypa może torować drogę zakażeniom pneumokokowym i pneumokokowemu zapaleniu płuc, co ma istotne znacznie w okresie jesieni i zimy. Zakażenia te mają podobne objawy jak choroba COVID-19, co może utrudniać diagnostykę w początkowym etapie zakażenia.
Śpieszmy się, nie odkładajmy szczepień przeciw grypie. Obecność obu tych wirusów w naszym organizmie na pewno potęguje te objawy i przebieg zakażenia może być cięższy.
Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę, jak i zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Powinny się szczepić także kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca. Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to, m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, urzędów, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.
W tej trudnej sytuacji zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Minister Zdrowia w swoich ostatnich rekomendacjach podkreślali istotną rolę upowszechniania szczepień przeciw grypie wśród osób powyżej 60 roku życia oraz osób chorujących przewlekle. W bieżącym sezonie w Polsce zostało zaszczepionych zaledwie 4,12% społeczeństwa (w powiecie brodnickim – 2,8%). W głównej mierze to dzięki programom i akcjom promującym szczepienia udaje się z roku na rok podnieść wyszczepialność Polek i Polaków, lecz pozostaje ona nadal na dość niskim poziomie.
Kluczowe jest uczestnictwo instytucji, urzędów i zakładów pracy w akcjach promujących szczepienia przeciw grypie wśród zatrudnionych pracowników.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczny sezon szczepień przeciw grypie powinien być dłuższy, aby zapewnić zaszczepienie wszystkich, którzy tego potrzebują. Szczepionki będą dostępne w Polsce pod koniec września lub na początku października. W związku z tym rekomenduje się przesunięcie planowanych akcji szczepień w ramach programów samorządowych na październik-grudzień.
Należy podkreślić, że wszystkie podmioty (instytucje, urzędy, zakłady pracy), które uczestniczą w akcjach promujących szczepienia odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wyszczepialności wśród różnych grup ryzyka. Trud wkładany w uczestnictwo w takiej akcji będzie opłacalny, ponieważ te działania ograniczą zachorowania na grypę i jej powikłania w czasie trwania pandemii COVID-19 w Polsce. Urzędy i zakłady pracy przystępujące do realizacji akcji prozdrowotnych to wzór dla innych urzędów i zakładów pracy – promują oni projekty walki z grypą oraz przyczyniają się do popularyzacji szczepień ochronnych.

Źródło: http://pssebrodnica.pl/

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 11.08.2020, 11:14 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 392

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
To już są te szczepienia z czipem ? o jakich mówił Szumowski ,na covid ?. A jaki jest skład tych szczepionek i kto je produkuje ?.
Dodany 12.08.2020, 12:28 przez Stasia