baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > W 100. rocznicę Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą

Jednodniówka wydana z okazji obchodów 100. rocznicy bitwy, oficjalne uroczystości na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim oraz wystawa w brodnickim muzeum to wydarzenia w ramach obchodów 100. Rocznicy Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą
18 sierpnia 2020 roku świętujemy 100. Rocznicę Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku to był czas szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości. Oczywiście, zwycięstwo polskich wojsk 15 sierpnia w bitwie określanej mianem "Cudu nad Wisłą", było najważniejszym i przełomowym momentem wojny. Ale i bitwa pod Brodnicą, będąca starciem zbrojnym, które miało miejsce 18 sierpnia 1920 roku między oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rtm. Ignacego Miełżyńskiego, a wojskami bolszewickimi z 12 Dywizji Strzelców pod dowództwem komendanta Rewy, wspartymi przez oficerów niemieckich to ważne zwycięstwo polskich wojsk.

W bitwie rozbitych zostało 7 pułków nieprzyjaciela. Zdobyto 3 sztandary, 21 karabinów maszynowych, wielu jeńców, amunicji i wozów. Według relacji zamieszonej przez korespondenta wojennego w Kurierze Poznańskim (nr 200 z 1 września 1920). Bitwa pod Brodnicą stoczona przez oddziały wielkopolskie i pomorskie, była najważniejszym momentem w walkach z bolszewikami na Pomorzu (...) Dzięki tej bitwie zdołano w szybkim tempie zająć Lidzbark i Działdowo, nawiązując na południe od tej miejscowości łączność z armią gen. Sikorskiego, zamykając w ten sposób krąg, otaczający nieprzyjaciela. (...) Całe masy wojsk bolszewickich zmuszono do przejścia granicy pruskiej, odcinając je od rosyjskich sił głównych.

Z uwagi na sytuację epidemiczną, uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy odbędą się na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim o godz. 16.00. W asyście żołnierzy 4, Brodnickiego Pułku Chemicznego Burmistrz Brodnicy i Starosta Brodnicki złożą kwiaty w imieniu mieszkańców Brodnicy i regionu. Odbędzie się również ponowny pochówek 4 polskich żołnierzy, poległych w bitwie 100 lat temu. Szczątki poległych zostały ekshumowane z mogiły w Szabdzie przez służby współpracujące z Instytutem Pamięci Narodowej.

W ramach obchodów rocznicy Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą wydano "Brodnicką Jednodniówkę", którą opracował Marian Chwiałkowski, historyk i regionalista, na co dzień pracownik Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Gazeta trafi do brodnickich szkół, instytucji kultury, jednostki wojskowej. Poza tym, Muzeum w Brodnicy przygotowało wystawę "Krwawa Gwiazda nad Brodnicą", którą od 18 stycznia można zwiedzać w Bramie Chełmińskiej.

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 11.08.2020, 11:37 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 294

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
źródło to nie Urząd Miasta ale Wikipedia, chyba że UM za Wikipedią cha, cha, cha...
Dodany 12.08.2020, 18:06 przez :))))))