baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Na 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami

Bitwa pod Brodnicą, stoczona 18 sierpnia 1920 roku przez oddziały wielkopolskie ze współdziałaniem oddziałów pomorskich, była najważniejszym momentem w walkach z bolszewikami na Pomorzu. Uczczenie stulecia zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej, której istotnym epizodem były starcia pod Brodnicą, nastąpi na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim w najbliższy wtorek.
Tegoroczne obchody, mimo okrągłej rocznicy historycznej wiktorii 1920 roku, będą miały skromniejszy wymiar niż pierwotnie planowano. Wszystko z powodu trwającej epidemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że świętowanie będzie mniej uroczyste.

Rocznicowa patriotyczno-religijna uroczystość z udziałem wojska rozpocznie się o godzinie 16. przy kapliczce na cmentarzu przy ul. Świerkowej. Okolicznościowe przemówienie wygłosi starosta brodnicki Piotr Boiński. Odmówiona zostanie także modlitwa w intencji Ojczyzny. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie ceremonia złożenia do zbiorowej mogiły czterech trumien ze szczątkami żołnierzy 362. pułku piechoty z Bydgoszczy, poległych w okolicach Szabdy w bitwie brodnickiej 1920 roku. Następnie wiązanki kwiatów przed kapliczką złożą: w imieniu społeczności powiatu – Starosta Brodnicki, w imieniu mieszkańców miasta - Burmistrz Brodnicy, w imieniu związków i organizacji kombatanckich oraz wojska - żołnierze 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego.
Z okazji 100-lecia zwycięstwa nad bolszewikami Starosta Brodnicki zachęca też do obejrzenia plenerowej wystawy, którą przygotowało Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Złożona z 20 plansz ekspozycja pt. "Bitwa Warszawska. Stulecia zwycięstwa" przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej. Wystawa uzupełniona została przez Powiat Brodnicki o dwie dodatkowe plansze przypominające o brodnickim epizodzie tej wojny. Wystawa zostanie rozwieszona przy Starostwie Powiatowym w Brodnicy wzdłuż ulicy Kamionka. Będzie można ją oglądać przez najbliższych kilka tygodni.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 14.08.2020, 11:47 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 413

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.