TK TECHNOLOGY Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Obraz: moje piękno. Inne znaczy wyjątkowe - podsumowanie

Zapraszamy do zwiedzania wystawy prac uczestników projektu "OBRAZ MOJE PIĘKNO - INNE, ZNACZY WYJĄTKOWE" - wspólnego przedsięwzięcia Brodnickiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 3 w Brodnicy, realizowanego od lipca do października 2020, w ramach Programu BARDZO MŁODA KULTURA KUJAWSKO-POMORSKIE 2019-2021. Bardzo Młoda Kultura to wieloletni program wspierania edukacji kulturowej, którego misją jest próba wypracowania nowego modelu funkcjonowania instytucji kultury i oświaty, w oparciu o współpracę międzysektorową.

Wystawa jest podsumowaniem wspaniałej, artystycznej przygody uczniów SP nr 3 w Brodnicy oraz podopiecznych Pracowni Plastycznej BDK, która zaowocowała bardzo ciekawymi realizacjami malarskimi.

Projekt powstał z myślą o młodzieży, która chce podjąć artystyczne wyzwanie, traktując malarstwo jako narzędzie do wyzwolenia ukrytych emocji. Uczestnicy, w swoich decyzjach twórczych byli wolni - od początku do końca sami decydowali, co będzie tematem ich pracy malarskiej. W żaden sposób nie byli oceniani, nikt też nie narzucał im swojej wizji czy sposobu jej realizacji. Projekt miał na celu przede wszystkim wywołanie wzajemnych, pozytywnych relacji społecznych, w wirtualnej przestrzeni, w której wszyscy uczestnicy wspierają się oraz przekazują sobie nawzajem doświadczenia z procesu twórczego. Dzięki temu zrealizowany został czynnik edukacji artystycznej, który w naturalny sposób uruchomił się podczas wspólnego, twórczego działania. Zależało nam na tym, by każdy uczestnik mógł w sieci bezpiecznie odkrywać swoje pasje, zdolności manualne albo mógł podzielić się z grupą radością z samego tworzenia. Ponieważ uczestnicy projektu tworzyli grupę zróżnicowaną wiekowo, udział w projekcie uczył także tolerancji i cierpliwości wobec młodszych, bez używania języka nienawiści oraz hejtu.
"OBRAZ MOJE PIĘKNO..." nie wymagał od uczestników specjalnych umiejętności czy posiadania artystycznego talentu. Ważna była ekspresja, sam proces tworzenia, a także wspólnego odczytywania dzieła i rozszyfrowywania zawartych w nim znaczeń. Koordynatorem projektu była artysta plastyk BDK, która spełniała bardziej rolę przewodnika i towarzysza, zachęcającego uczestników do tworzenia, niż krytyka i nauczyciela.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021.


BDK

Dodano/zmodyfikowano: 17.10.2020, 11:51 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 294

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.