EKONKA


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Rośliny w akwarium – dlaczego ich obecność jest tak ważna?

Na trzy główne elementy akwarium składa się woda, zwierzęta i rośliny. Nie bez powodu często znajdziemy zieleń w różnych zbiornikach – tak jak w naturze, tak i w sztucznie wykreowanych ekosystemach roślinność pełni ważne funkcje. Tak jest w domowym akwarium, bo choć małe, może stanowić trudne do uregulowania środowisko. I w tym właśnie pomocą okazują się rośliny.

Choć obecnie w sklepach zoologicznych czy akwarystycznych bez problemu zakupimy roślinność sztuczną, która wyglądem niczym nie różni się od tej prawdziwej, nie powinniśmy w zupełności rezygnować z żywych egzemplarzy. Oto, dlaczego.

Kluczowe dla dobrej jakości wody

Rośliny są naturalnymi filtrami, które wspomagają pracę filtrów i ułatwiają utrzymanie wody w zbiorniku w odpowiedniej jakości. Przede wszystkim rośliny produkują tlen a pochłaniają z wody CO2. Ten proces sprawia, że akwarium jest w dobrym balansie – zwierzętom nie brakuje tlenu, a także nie grozi im podwyższony poziom dwutlenku węgla. Dodatkowo rośliny biorą udział w tak zwanym cyklu azotowym w akwarium, który jest kluczowy dla jego prawidłowego funkcjonowania. W dużym skrócie, roślinność rozkłada szkodliwe dla życia substancje, takie jak na przykład amoniak.

ROŚLINY AKWARIOWE Ammannia sp. Green

Schronienie dla zwierząt

Oprócz równowagi chemicznej, rośliny zapewniają także idealne schronienie dla zwierząt, będąc ich kryjówką w momencie, gdy chcą odpocząć. Rośliny mogą także stanowić element diety zwierząt oraz być miejscem składania ikry. Rośliny rozpraszają także światło w zbiorniku. Nie powinniśmy zapominać, że rośliny stanowią naturalny element ekosystemów, w których zwierzęta funkcjonują od milionów lat, dlatego ich obecność w akwarium jest niezwykle pożyteczna dla jakości życia zwierząt.

Względy dekoracyjne

Rośliny pięknie się prezentują pod wodą, zwłaszcza gdy dobierzemy gatunki o różnym ubarwieniu czy kształcie liści. Oczywiście w tym względzie równie dobrze sprawdzą się rośliny sztuczne, więc jeśli zależy nam na efekcie, a nie chcemy mocno napocić się przy pielęgnacji czy nawożeniu, możemy zdecydować się na kompromis i do roślinności prawdziwej dobrać tę sztuczną. W takim wypadku stworzymy wymarzoną scenę zbiornika, nie rezygnując z funkcjonalności i wygody. Rośliny sztuczne nie dość, że stanowią idealną imitację tych prawdziwych, to są niezwykle trwałe, nie gniją i są bezpieczne dla zwierząt, a także są łatwe w czyszczeniu.

Rośliny jak najbardziej na tak!

Jeśli myślimy o własnym zbiorniku warto nieco podszkolić nasze zasoby wiedzy na temat podwodnej botaniki – z pewnością się nam to opłaci!



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 28.10.2020, 09:02 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 793

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.