E-komis


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Ta inwestycja to nasz wspólny interes

- Inwestycja leży w naszym wspólnym interesie, szczególnie w aspekcie budowanej obecnie obwodnicy Nowego Miasta, która wymusi praktycznie przebudowę odcinka do Brzozia - powiedział starosta Piotr Boiński w opublikowanym dziś w Biuletynie Powiatowym wywiadzie dotyczącym planów przebudowy drogi Wielki Głęboczek-Brzozie. Zapraszamy do lektury.

ZE STAROSTĄ BRODNICKIM PIOTREM BOIŃSKIM (NA ZDJĘCIU) O PLANACH PRZEBUDOWY DROGI WIELKI GŁĘBOCZEK-BRZOZIE ROZMAWIA PRZEMYSŁAW MAJCHRZAK

- Powiat Brodnicki od dłuższego czasu ma w planach przebudowę drogi powiatowej na odcinku Wielki Głęboczek-Brzozie i prowadzi w związku z tym procedurę uzgodnień. Modernizacji chce także Gmina Brzozie, deklarując publicznie udział finansowy przy inwestycji. Sprawa budzi jednak sporo emocji po stronie władz gminy Brzozie. Na czym polega problem?

- Trudno zrozumieć, skąd te niepotrzebne emocje. Co do zasadniczej kwestii potrzeby przebudowy drogi nie ma między Powiatem Brodnickim a Gminą Brzozie różnic. Inwestycja leży w naszym wspólnym interesie, szczególnie w aspekcie budowanej obecnie obwodnicy Nowego Miasta, która wymusi praktycznie przebudowę odcinka do Brzozia. Sprawy są w toku, ale póki co przygotowania do przebudowy utknęły w martwym punkcie z powodu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

- Na ile obecna opinia konserwatora jest decydująca i dlaczego starosta powinien brać ją pod uwagę?

- Argumenty zawarte w opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także zgłaszane przez mieszkańców powiatu mają wielką wagę. Wskazują na możliwość rażącego zniekształcenia krajobrazu kulturowego i znaczące straty przyrodnicze, które wiązać się będą z wycinką drzew z XIX-wiecznej alei tworzącej historyczny ciąg komunikacyjny kształtujący tożsamość regionalną województwa kujawsko-pomorskiego. Organ orzekający nie może zignorować rangi takich argumentów. Zobowiązany jest uwzględnić otrzymaną opinię przy wydawaniu decyzji na realizację inwestycji drogowej. Nieuwzględnienie takich opinii przez inwestora może w przyszłości skutkować chociażby koniecznością uiszczenia gigantycznych kar za bezprawną wycinkę drzew.

- Wójt, argumentując swoje racje, powołuje się na opinię prawną z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co to za opinia i jakie ma znaczenie dla postępowania w sprawie inwestycji w powiecie brodnickim?

- Przywołany przez panią wójt wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie nie jest opinią prawną. Nie jest wiążący dla każdego inwestora i organu orzekającego. Dotyczy bowiem konkretnej jednostkowej sprawy rozstrzyganej w Lublinie. Dla naszego powiatu nie jest to rozstrzygające i nie ma znaczenia.

- Gmina zaproponowała rozwiązanie polegające na etapowaniu inwestycji. Czy to rozwiązałoby problem?

- Zaproponowany przez gminę podział realizacji przebudowy danej drogi na etapy nie zwalnia zarządcy od uzyskania pozytywnej decyzji na realizację inwestycji drogowej obejmującej cały odcinek drogi ujęty w dokumentacji projektowej. Po za tym etapowanie inwestycji miałoby negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu. Z jednej strony powstałby bowiem rozbudowany odcinek tej samej drogi o szerokości jezdni sześciu metrów i dodatkowo utwardzonych obustronnie poboczach o szerokości metra, a z drugiej pozostałby odcinek istniejącej drogi o złym stanie nawierzchni, szerokości pięciu metrów i drzewach znajdujących się w skrajni jezdni. To nie jest dobre rozwiązanie. Przeciwnie, rażąco nieodpowiedzialne, bo narażałoby użytkowników drogi na wypadki. Proszę sobie wyobrazić jadący samochód, który nagle napotyka na zwężenie jezdni z drzewami na kursie.

- Kluczową pozostaje kwestia finansowania... Kiedy można zacząć organizowanie budżetu tej inwestycji?

- Po spełnieniu wszystkich wymogów związanych z uzyskaniem pozwolenia na rozbudowę drogi, z pozytywną opinią konserwatora włącznie, zostanie złożony wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wysokość dofinansowania oraz możliwości finansowe Powiatu Brodnickiego pozwolą określić, na jaki okres będzie rozłożona realizacja tej inwestycji.

- Powiat Brodnicki planował środki na 2021 rok na inną inwestycję w partnerstwie z Gminą Brzozie, dotyczącą kilometrowego odcinka drogi w Zembrzu. Z planów trzeba było się wycofać. Dlaczego?

- Wszystko wskazuje na to, że samorząd gminy Brzozie nie jest zainteresowany partnerską współpracą z powiatem przy przebudowie tej drogi. Jako starosta nie mam jednak o to do nikogo z gminy żalu. To suwerenne decyzje, w które nie mam zamiaru ingerować. To jest propozycja. Inwestycja po prostu zostanie przesunięta w czasie do momentu pozyskania innych środków umożliwiających w pełni jej realizację.

- Jakim partnerem w budowie sieci dróg powiatowych jest Gmina Brzozie? Ile dróg udało się zbudować, przebudować, zmodernizować w ostatnich latach wspólnie z tym samorządem?

- Póki co trudno mówić o jakimkolwiek partnerstwie, bo za kadencji obecnej pani wójt nie zbudowaliśmy, nie przebudowaliśmy ani nie zmodernizowaliśmy wspólnie z Gminą Brozie żadnej drogi. Mam jednak nadzieję, że wszystko przed nami.

- Dziękuję za rozmowę.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 06.11.2020, 12:39 , Komentarzy: 10, wyświetleń: 790

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
A dla bobrowiaków cwaniaków już wybudował drogę ? Tento ma giest.
Dodany 17.11.2020, 11:59 przez Darek
Szkoda, że droga w Zembrzu nie będzie przebudowana. Panie starosto, może w partnerstwie z wójtem Adamem udałoby się ją zrobić jeszcze w tym roku.
Dodany 17.11.2020, 10:42 przez zyga
Wójt gminy Brzozie to bardzo rozsądna kobieta. Geniusz z gminy Brodnica wywalił 350 tys na odcinek drogi powiatowej do Rokietnicy dla świedziebniaków. Udział wójta gminy Świedziebnia w tym partnerstwie wyniósł tylko 150 tys.
Dodany 17.11.2020, 09:17 przez brak słów
Pan starosta ,w raz z całą administracją to już zabytek z PRlu .była szkoła medyczna , teraz zrobić muzeum dla potomnych , albo weterynarię , mamy spa dla piesków , a i piesek nogę może zwichnąć .
Dodany 11.11.2020, 11:09 przez CBR
Starostwo powinno być rozwiązane ze wzgledu na przejadanie publicznych pieniędzy
Dodany 10.11.2020, 12:08 przez Darek
A może tak Pan Starosta w końcu sam wykona jakąkolwiek drogę sam a nie za każdym razem oczekuje na wsparcie gmin, które mają swoje drogi do wykonania.
Dodany 09.11.2020, 17:02 przez ja
Wszędzie w Polsce istniały historyczne ciągi i szlaki drogowe,obsadzone drzewami.Idąc tym tokiem rozumowania,nie powinny powstać drogi krajowe i szybkiego ruchu,bo to historia,pamięć pokoleń itp.Budować drogi,bo to już XXI wiek!
Dodany 07.11.2020, 18:42 przez max44
Panie starosto zamiast robić takie fikołki literackie czy to nie lepiej zadzwonić do dziewczęcia i zadać jej jedno proste pytanie: "Te blondyna o co ci chodzi?".
Dodany 06.11.2020, 20:50 przez ????
Czy on był ubezpieczycielem ? I z pisu ...
Dodany 06.11.2020, 16:14 przez Rolnik
Fajna ta pani wójt dużo gada mało robi nie to obiecywała w kampanii wyborczej a drogę która miała być wybudowana zablokowała z zemsty od taka kobieta.. pieniądze poszły na zastepce
Dodany 06.11.2020, 15:22 przez Mocny