Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Styczniowe wyzwolenia Brodnicy

18 stycznia odbędą się uroczystości w Pałacu Anny Wazówny oraz pod pomnikiem przy ul. 3 Maja. Przypominamy wydarzenia sprzed 87 i 62 lat.

Dwie wojny światowe nie ominęły naszego miasta. Po każdej z nich następowało wyzwolenie i właśnie te wydarzenia będą wspominane podczas uroczystości miejskich.

Pierwsze wyzwolenie

Od 1817 roku Brodnica była częścią Prus Zachodnich. 18 Stycznia 1920, po ciężkich walkach została zajęta przez polskie oddziały generała Stanisława Pruszyńskiego. Na podstawie traktatu wersalskiego znalazła się w granicach odradzającej się Polski. Pierwszym burmistrzem został August Gapa. W skład władzy samorządowej weszła też 18 osobowa rada. W pierwszych latach wolności Brodnicę odwiedzili mi.in.: gen. Józef Haller, premier Wincenty Witos, marszałek Józef Piłsudki, prezydent Stanisław Wojciechowski.
Wolnością nie cieszyliśmy się długo. 19 lat Później wybuchła II wojna światowa. 8 września 1939 roku Brodnica znalazła się pod hilterowską okupacją. Rozpoczęły się wysiedlenia i germanizacja.

Drugie wyzwolenie

Dla mieszkańców Brodnicy wojna zakończyła się 22 stycznia 1945 roku. Podczas walk wyzwoleńczych zginęło kilkuset żołnierzy radzieckich. Ich mogiły są na cmentarzu wojskowym i komunalnym. Po wojnie pozostała nieliczna ilość zakładów pracy. Około 40% miasta zostało zrównane z ziemią. W Brodnicy pozostało nieco ponad 10 tys. mieszkańców.

Dodano/zmodyfikowano: 17.01.2007, 23:20 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1710

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.