baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Rozliczą się z kaczkami

W najbliższy weekend Brodnickie Stowarzyszenie Ekologiczne BROSEKO organizuje edukacyjny spacer po mieście. Każdy może się czegoś nauczyć o ptakach zimujących w naszym mieście.

Podczas wycieczki ekolodzy będą liczyli ptaki przy zbiornikach wodnych, głównie dzikie kaczki. Każdy chętny może wziąć udział w tej akcji. Wycieczka rozpoczyna się w sobotę o godz. 8.00. Zbiórka przy stawie w okolicy skrzyżowania ulicy Lidzbarskiej i Litewskiej. Czas trwania przewidziany jest na około 2 i pół godziny.

Osoby niepełnoletnie muszą mieć ze sobą oświadczenie rodziców pozwalające na udział w wycieczce. Powinno ono zawierać: imię i nazwisko oraz PESEL lub serię i nr dowodu rodzica lub opiekuna oraz jego podpis, imię i nazwisko dziecka.

W przypadku bardzo złej pogody prosimy o kontakt z organizatorem. Na wszystkie pytania odpowie Tomasz Królak, tel. 502-172-212, e-mail: krotom@przyroda.org. W sobotę można dzwonić już od godz. 7.00.

Kilka informacji o liczonych ptakach

Kaczka krzyżówka (łac. nazwa Anas platyrchynchos) jest najpospolitszym gatunkiem krajowych kaczek. Samiec w okresie godowym posiada kolorowe upierzenie z widoczną zielonkawą głową oraz białym pierścieniem na szyi. Samica jest skromnie ubarwiona w odcieniach brązu.
Przodkiem kaczki krzyżówki jest kaczka domowa. Oba te gatunki nadal się krzyżują a ich potomstwo posiada często nietypowe ubarwienie.
Obecnie trwa sezon godowy. Można teraz zobaczyć wyszukane sposoby flirtowania ptaków. Kaczory dla kaczek wykonują widowiskowy taniec w wodzie. Po zauroczeniu partnerki przebywają z nią do momentu złożenia jaj. Nie zakładają rodziny, samiec szybko opuszcza wybrankę swego serca nie czekając na wyklucie własnego potomstwa. Możliwe, że samica sama pozbywa się tracącego kolorowe upierzenie „męża”.

Dodano/zmodyfikowano: 18.01.2007, 19:03 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 653

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.