PIT online

baner Mieszkanie

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Uwaga na drodze

Opady deszczu, skoki temperatur, nastał jeden z najtrudniejszych okresów dla kierowców. Drogi są mokre, więc zarazem śliskie. Wcześnie zapadający zmrok i pogarszająca się widoczność to powody, dla których jesienią trudniej jest bezpiecznie poruszać się po drodze.

Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Jadąc za innym pojazdem zwiększmy od niego odstęp, aby przy hamowaniu nie doprowadzić do zderzenia. Pamiętajmy, że coraz więcej samochodów, wyposażonych jest systemy, które mają za zadanie ustrzec nas przed wypadkami, jednak i one mogą zawieść, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności szczególnie na mokrej nawierzchni.

Apelujemy też do kierowców, aby sprawdzili stan opon w swoich samochodach czy nadają się one do bezpiecznej jazdy. Dzięki dobrym oponom zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też droga hamowania. Wsiadając do samochodu w sytuacji, gdy pada deszcz sprawdźmy czystość szyb i reflektorów. Należałoby również uzupełnić płyn w spryskiwaczach, gdyż bardzo ważne jest, żebyśmy mieli dobrą widoczność. Zwracajmy również szczególną uwagę na pieszych. Jesienią i zimą ginie ich na drogach najwięcej. Także piesi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przechodzenie przez jezdnie w dozwolonych miejscach i rozwaga przy wchodzeniu na jezdnię, może ustrzec nas przed nieszczęściem. Korzystajmy z chodników, a kiedy poruszamy się drogą starajmy się zejść z toru jazdy nadjeżdżającym samochodom.

Pamiętajmy, że jako piesi, dostrzegamy samochód ze zdecydowanie większym wyprzedzeniem niż kierowca dostrzega pieszego. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, czy choćby włączonej latarki. Kierowca jadący z dużą prędkości, dostrzega nieoświetlonego pieszego, w ostatnim momencie. Jeden choćby drobny element odblaskowy powoduje, że pieszego widać z odległości kilkudziesięciu metrów.

Pamiętajmy że jesienią warunki na drogach mogą być bardzo zmienne. Zatem zadbajmy o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, z którymi podróżujemy, ale pamiętajmy też o innych uczestnikach ruchu drogowego.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 20.11.2020, 11:04 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 258

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.