baner kalnedarze2021

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Bezpieczne zakupy w sklepach internetowych

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w czasie epidemii oraz zbliżającym się okresie przedświątecznym. Wiele osób zakup prezentów dla najbliższych robi na aukcjach czy sklepach internetowych. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie ruszając się z domu, można zamówić dowolny produkt z dostawą pod wskazany adres. Należy jednak pamiętać, że w sieci również możemy "spotkać" oszustów.

Zbliża się szał świątecznych zakupów, robienia i kupowania prezentów osobom najbliższym. Czas epidemii, zamknięte galerie handlowe czy ograniczenia osób w sklepach często zmuszają nas do zakupów w sklepach internetowych lub portalach ogłoszeniowych. Jest to wygoda dla kupujących, gdyż zamówiony towar dostajemy pod podany adres. Należy jednak podczas robienia zakupów w sieci pamiętać o ostrożności.

Policyjne biuletyny często wypełniane są zgłoszeniami od osób, które zostały oszukane podczas zakupów przez Internet. W większości oszustwa dotyczyły zakupów telefonów komórkowych i innych przedmiotów elektronicznych. Kupując przez Internet, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów:
- Pospiech, jest złym doradcą, wybierz moment, kiedy będziesz mieć kilkanaście minut na spokojne sprawdzenie kontrahenta i jego oferty, sprawdź komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić czujność.
- Zapoznaj się zasadami sprzedaży i zakupów przedmiotów, nawiąż kontakt ze sprzedawcą, najlepiej, jeżeli wyślesz maila z prośbą o odpowiedź.
- Nie dajmy się skusić na "okazyjnie tanie" oferty. Rażąco niska cena towaru, powinna wzbudzić twoją czujność.
- Przechowujmy całą korespondencję do momenty pozytywnego zakończenia transakcji.
- Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy to poinformujmy administratora serwisu.
- Zanim wpłacisz pieniądze na konto sprzedawcy, zastanów się nad płatnością przy odbiorze, jest to bezpieczna forma płatności, wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku oszustwa spisać protokół i zawiadomić Policję.
Jeżeli jednak zdarzy się przypadek, kiedy ktoś zostanie pokrzywdzony przez internetowego przestępcę, to należy taki przypadek zgłosić Policji.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 21.11.2020, 08:00 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 158

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
"Policja" potrafi namierzyć czternastolatka na Facebooku a nie potrafi wytypować oszustów internetowych ?
Dodany 21.11.2020, 13:20 przez O co chodzi ?