baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Spodziewany mróz, ale nie siarczysty

Centralne Biuro Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdementowało informacje medialne na temat silnego mrozu, nazwanego publicystycznie "Bestią ze wschodu", za sprawą którego temperatura w połowie stycznia miałaby spaść nawet do -40°C. Prognoza długoterminowa przewiduje spadek temperatury, ale nie tak wielki.

- W odniesieniu do informacji, które pojawiły się w mediach dotyczące tzw. "Bestii ze wschodu", czyli silnego mrozu, który rzekomo miałby w połowie stycznia napłynąć ze wschodu nad Polskę, powodując spadek temperatury powietrza do -30°C, -40°C, chcielibyśmy wyjaśniać, iż według dzisiejszych prognoz i analiz synoptyków IMGW, niczego takiego nie przewidujemy - poinformowała Ewa Łapińska, dyżurny synoptyk medialny Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie. - Szczegółowe prognozy pogody przygotowywane przez synoptyków obejmują okres 7 dni, gdyż dalsze prognozy i wyliczenia modeli numerycznych są bardzo niestabilne i obarczone dużą niepewnością. Obecnie dysponujemy bardzo orientacyjną prognozą długoterminową z modeli numerycznych, na kolejne 14 dni, według której w połowie stycznia (15-14.01) może wystąpić napływ chłodnego powietrza z północy Europy i spadek temperatury lokalnie do -7°C, a w miejscowościach podgórskich do -15°C.

Według IMGW, będzie to jednak bardzo krótki, jedno- lub dwudniowy epizod. Dyżurna synoptyk medialna poinformowała też, że w najbliższych dniach w całym kraju pogoda będzie bardzo dynamiczna, temperatura powietrza zarówno w dzień, jak i w nocy będzie oscylowała około 0°C lub będzie nieco poniżej, do -3°C, -4°C. Do tego dojdą opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognozy na dalsze terminy są aktualizowane codziennie, dlatego zalecany jest dalszy monitoring sytuacji.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 10.01.2021, 13:37 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 609

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.