baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Nie żyje druh Romuald Dąbrowski

We wtorek, 5 stycznia zmarł Romuald Dąbrowski, pedagog i społecznik, emerytowany nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy, długoletni działacz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Miał 90 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 14 stycznia w Brodnicy.
Romuald Dąbrowski wielu pokoleniom brodniczan oraz mieszkańców powiatu znany był jako pracownik oświaty. Był m.in. nauczycielem i dyrektorem brodnickiej SP 1, gdzie przepracował ponad 20 lat, a od 1973 do 1984 był dyrektorem. Równolegle dał się także poznać jako działacz społeczny Ochotniczej Straży Pożarnej. Służbę w zakresie ochrony przeciwpożarowej pełnił od 1967 roku. Dzięki jego osobistym i wieloletnim staraniom jednostki OSP z Brodnicy oraz powiatu brodnickiego doposażone zostały w samochody gaśnicze, niezbędny sprzęt i umundurowanie. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brodnicy, pracował też w składzie prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Toruniu. Był strażackim kronikarzem i autorytetem w tej dziedzinie. Wykonał wiele kronik, w tym dla Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brodnicy - wielokrotnie docenianą podczas konkursów krajowych. Przez lata organizował też gminne i powiatowe eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Konkursu Plastycznego dla młodzieży szkolnej.

Za swoją działalność zawodową i społeczną został odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku OSP RP, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza oraz Medalem Pamiątkowym im. Józefa Tuliszkowskiego.

- W Zmarłym straciliśmy Człowieka pełnego poświęceń, sumiennego, cieszącego się dużym autorytetem i poważaniem wśród środowiska strażackiego - napisali druhowie z Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Woj. Kujawsko-Pomorskiego w ostatnim pożegnaniu dh. Romualda.

W żałobie z Rodziną i Bliskimi Zmarłego łączą się starosta brodnicki Piotr Boiński, wicestarosta Stanisław Kosakowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, przekazując w imieniu Zarządu i Rady Powiatu w Brodnicy wyrazy głębokiego współczucia.

Uroczystości pogrzebowe śp. dh. Romualda Dąbrowskiego odbędą się 14 stycznia 2021 roku. Rozpoczną się o godz. 10 w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Farnej 1 w Brodnicy.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 13.01.2021, 09:59 , Komentarzy: 4, wyświetleń: 1858