EKONKA

baner

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Bezpieczeństwo na lodzie

Zima w pełni. Kiedy akweny wodne zamarzają, wielu wędkarzy z pewnością pomyśli o wędkarstwie podlodowym. Tak spędzony czas, może być niezwykle trakcyjną formą połowu. Należy jednak przy tym pamiętać, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.
Przed wejściem na lód w pierwszej kolejności powinniśmy się do tego przygotować. Aby powędkować na lodzie najlepiej wybrać się z co najmniej jednym towarzyszem. Ważny jest również sam strój. Warto zabrać ze sobą wypornościowy kombinezon lub asekuracyjną kamizelkę, którą nałożyć trzeba pod kurtkę. Przydać się mogą również kolce oraz lina, którą przy łowieniu blisko brzegu przywiązać można do drzewa rosnącego na brzegu lub nawet do łowiącego w pobliżu partnera. Na wszelki wypadek warto mieć też ubrania na zmianę.

Zanim jednak wejdziemy na zamarznięte jezioro lub rzekę, należy sprawdzić grubość lodu. Pamiętajmy również, że lód nie ma identycznej grubości na całym zbiorniku, a jego wytrzymałość zależna jest od warunków atmosferycznych. Należy również zwrócić uwagę na miejsca najbardziej niebezpieczne. Są to m.in. miejsca, gdzie jest duże zagęszczenie przerębli, czy dopływ rzeki.

W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 08.02.2021, 16:23 , Komentarzy: 4, wyświetleń: 861

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
U ciebie bambaryla największa zaspany przed domem. Rusz tyłek
Dodany 11.02.2021, 06:51 przez Jan
Urzędnicy oraz uczyciele zdalni do łopat odśnieżać miasto. Podatnicy łamią kończyny. Paraliż.
Dodany 10.02.2021, 10:55 przez Bambaryła
A ja jako sprawiedliwy po 500+
Dodany 10.02.2021, 06:36 przez Antek
Bezpieczeństwo na lodzie... Artykuł mówi zapewne o tych wspaniałe odśnieżonych ulucach i chodnikach naszego miasta. Urzędasy do łopat. Właściciele posesji mają obowiązek zadbania o swoją część chodnika więc wy jako właściciele miasta Marsz do łopat.
Dodany 09.02.2021, 08:00 przez Sprawiedliwy