baner

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Oczko wodne zimą – jak chronić ryby przed mroźnymi miesiącami?

Oczko wodne to niesamowity element infrastruktury każdego ogrodu. Przyciąga wzrok, pozwala obcować z naturą i dbać o organizmy w nim zamieszkujące. Idealnie wpisuje się w krajobraz, dając przy tym poczucie odprężenia. Jest również nie lada atrakcją dla odwiedzających nas gości, którzy zachwycają się pięknem tego, jakże urokliwego, elementu ogrodu. Jednak to zimowe miesiące są prawdziwym sprawdzianem dla naszej empatii i zdolności opieki nad organizmami żywymi, które zamieszkują oczko wodne w przydomowym ogrodzie. Tuż przed nadejściem mroźnych miesięcy, należy odpowiednio o nie zadbać. Jak zrobić to poprawnie?

Trudny czas dla organizmów żywych

Zimowa pogoda przyprawia niekiedy o dreszcze nawet najbardziej wytrwałe osoby. Nie jest więc trudno wyobrazić sobie, jak wymagającym jest ona czasem dla wszelkich organizmów bytujących na zewnątrz. Szczególnie dla tych, żyjących w wodzie. Nasze oczka wodne zimą wymagają szczególnej opieki już odkąd pierwsze liście zaczynają odłączać się od drzew. W tym wyjątkowym czasie musimy poświęcić sporo czasu, aby przygotować je na nadchodzącą zimę i zabezpieczyć ryby przed zimnem. Właśnie dlatego powinieneś podjąć szereg działań, aby Twoje ryby przetrwały te miesiące w dobrych warunkach.

Zabezpiecz oczko wodne

Tuż przed pierwszymi spadającymi liśćmi warto wyłożyć nad lustro wody specjalną siatkę, która zapobiegnie ich wpadaniu. Niestety gromadzenie liści i wszelkich odpadów roślinnych wewnątrz oczka wodnego, może powodować rozwój bakterii i mikroorganizmów, które bezpośrednio wpływają na jakość wody i życie ryb. Gnicie liści może w konsekwencji spowodować szereg chorób i śmierć organizmów żywych jeszcze przed nadejściem mrozów. Taka siatka będzie więc idealnym zabezpieczeniem przed tego typu konsekwencjami. Kiedy już natomiast opadną wszystkie liście, mniej więcej do początku grudnia, będzie można ją zdemontować i przejść do kolejnych kroków.

Zadbaj o ryby – grzałka do oczka wodnego

W zależności od gatunków ryb, które posiadasz w swoim oczku wodnym, powinieneś o nie odpowiednio zadbać. Te, które zostaną w wodzie na zimę, wymagają specjalnego ogrzewania, które zapobiegnie zamarzaniu tafli wody i odcięciu dopływu tlenu. Ryby takie jak karpie czy karasie, które zimują w zbiornikach wodnych, nie potrzebują wysokiej temperatury. Wręcz przeciwnie, w zbyt ciepłej wodzie szybciej rozwijają się bakterie i choroby, niekiedy śmiertelne dla ryb. Jednak woda nie może być też za zimna. No i pamiętajmy o wcześniej wspomnianym dopływie tlenu. Aby ryba mogła zostać w oczku wodnym na zimę, sam zbiornik powinien mieć także odpowiednią głębokość. Przyjmuje się, że ryby są bezpieczne od około 100-120 cm głębokości.

Idealnym rozwiązaniem na zimę jest grzałka do oczka wodnego, która ogrzewa wodę i pomaga organizmom żywym przetrwać nawet najtrudniejsze zimowe dni. Zapobiega zamarzaniu wody, umożliwiając stały proces fotosyntezy i produkcję tlenu. Marka Aquael posiada w swojej ofercie energooszczędną grzałkę do oczka wodnego WINTERHOT PRO, która pobiera do 80% mniej energii, niż inne urządzenia tego typu. Dodatkowo posiada wbudowany termostat, który monitoruje temperaturę, zapewniając optymalne warunki do życia ryb.

Ryby tropikalne

Ryby z hodowli gatunków tropikalnych wymagają już zupełnie innych warunków bytowych. Przede wszystkim wyższej temperatury wody, którą należy im zapewnić zimą. Musi ona wynosić około 14-18 stopni Celsjusza, dlatego jeśli przebywają w oczku wodnym wraz z rodzimymi gatunkami, warto je odłowić i przez zimę hodować w akwarium, które zapewni im optymalne warunki do życia. Jeśli jednak gatunki tropikalne żyją w zbiorniku same, można ustawić temperaturę grzałki tak, aby odpowiadała chociażby minimalnej temperaturze, potrzebnej rybom do przezimowania. W ten sposób Twoje oczko wodne przetrwa najtrudniejsze zimowe miesiące, a na wiosnę i lato będzie prezentowało się doskonale.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 15.02.2021, 17:40 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 713

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.