EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Bardziej wrażliwi na sprawy ekologii

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021 podczas nauczania stacjonarnego i zdalnego uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej uczestniczyli w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Eko-Ludek". Celem projektu było rozwijanie u dzieci wrażliwości na piękno przyrody i ochronę środowiska.

- Uczestnicy projektu poznawali m.in. znaczenie czystego powietrza dla zdrowia roślin, zwierząt i ludzi, kształtowali poczucia odpowiedzialności za wszelkie zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek, zapoznawali się z podstawowymi pojęciami i zasadami ochrony roślin i zwierząt, rozwijali umiejętności wyboru zdrowej żywności – wymienia Małgorzata Wróblewska, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy.

W projekcie, który kontynuowany jest w drugim semestrze, chodzi również o nauczenie dzieci utrzymania ładu i porządku w swoim najbliższym środowisku, kształtowanie postawy oszczędzania bogactw ziemi, rozwijanie zainteresowań dzieci na temat ruchu ekologicznego na świecie, zapoznanie z podstawowymi zasadami ochrony przyrody miejskiej, m.in. skwerów, parków, drzew, ptaków i owadów, a także stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku.

W działaniach w pierwszym semestrze uczestniczyło 16 uczniów klas I-III L, I-III i IV, VI, VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej. Pod okiem nauczycielek: Iwony Roszak (koordynatorki projektu), Jolanty Król i Doroty Jamroży realizowali oni założone cele poprzez wykonywanie różnych zadań o tematyce ekologicznej.

- Raz w miesiącu uczestnicy wykonywali zaplanowane zadania - informuje Małgorzata Wróblewska. - Trzy z nich zostały wykonane w szkole, a dwa zdalnie w domu z pomocą rodziców. We wrześniu opracowali i wykonali Kodeks Młodego Ekologa, w październiku opracowali i wykonali książkę o polskich parkach narodowych. Natomiast w listopadzie uczniowie przygotowali z pomocą rodziców zdrowe śniadanie. Grudniowe zadanie polegało na wykonaniu z pomocą rodziców ozdób świątecznych z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. W styczniu uczniowie mieli za zadanie przeprowadzenie doświadczenia "Co pływa, a co tonie".

Efektem działań prowadzonych w ramach projektu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat sposobów ochrony środowiska, nabycie umiejętności dbania o środowisko naturalne i wzajemnej współpracy w realizacji wspólnych zadań. Prace wykonane podczas trwania projektu prezentowane są m.in. na oficjalnym Facebooku projektu oraz w szkole przy Kochanowskiego.

- W kolejnych miesiącach projekt będzie kontynuowany zgodnie z harmonogramem - dodaje Małgorzata Wróblewska.

Zakończenie projektu wraz z wręczeniem certyfikatów za uczestnictwo przewidziane jest na czerwiec 2021 roku.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 25.03.2021, 10:28 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 518

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.