AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Dar dla muzeum

Muzeum w Brodnicy wzbogaciło swoją kolekcję o niezwykle cenny obraz autorstwa Gustava Breuninga.
Nabytek – datowany na XIX w. – został ofiarowany przez P. Marcina Truszela z Głogoczowa, który odkrył go podczas porządków strychu. Jest on dla naszej instytucji i wszystkich brodniczan tym bardziej cenny, że tego typu zabytków malarstwa nie zachowało się zbyt wiele. Bardzo serdecznie dziękujemy za ten dar.

Gustav Breuning urodził się w 1827 roku, prawdopodobnie w Starogardzie Gdańskim. O jego pochodzeniu i latach nauki niczego nie wiadomo. W Grudziądzu mieszkał od około 1860 r., prowadząc własne atelier oraz sklep z przyborami malarskimi i tapetami, przy ul. Klasztornej 4. Malował portrety, obrazy religijne (m. in. dla miejscowego kościoła ewangelickiego w 1884 r.) i widoki architektoniczne, przede wszystkim o lokalnej tematyce.

Jego prace przetrwały w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Prus Zachodnich (Westpreußisches Landesmuseum) w Warendorf, a także w kolekcjach prywatnych. Do najlepszych należy “Widok Grudziądza z Kępy Strzemięcińskiej" z 1869 r., znajdujący się w grudziądzkim Muzeum.

W pałacu Bielerów w Mełnie artysta wykonał ścienne panneaux, przedstawiające widoki okolicznych zamków krzyżackich. Jego prace były rozpowszechniane w formie oleodruków i pocztówek. Został pochowany w 1902 roku na starym cmentarzu ewangelickim, przy ul. Toruńskiej, w Grudziądzu (źródło – http://haszgru.pl/contents/content/11/828).


źródło: Muzeum w Brodnicy

Dodano/zmodyfikowano: 13.04.2021, 14:04 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 1309

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
ta maszyna do do cyfrowej digitalizacji zbiorów którą kupiło muzeum, to podobno w cenie dobrego mieszkania była. Może czas skończyć z lokalnym patriotyzmem i skoro muzeum tego nie wykorzystuje, to napisać do tej instytucji co dofinansowanie dała żeby zabrał to dofinansowanie. Będą musieli oddac kase to się nauczą.
Dodany 14.04.2021, 15:55 przez Lebioda
dyro powiesi go sobie w gabinecie
Dodany 14.04.2021, 15:50 przez Filipek
Szkoda, że ten obraz trafi do brodnickiego muzeum. Przepadnie jak wszystko do tej pory. Oczywiście pan Radacz (ciekawe czy się goli przed lustem) z lampka służbowego wina poklepią się z p. Marciniakiem i to wydarzenie obwieścim brodniczanom, ze Muzeum działa wspaniale. Ten ukłąd Radacz-Marciniak jest pewnie nie do ruszenia. Za chwilę się dowiemy że dotacje i rok przygotowań zostały uwieńczone zorganizowaniem "Kupały" co znów bedzie sukcesem. Żałuję że kiedyś myśląc że p.Marciniak jest prawdziwym muzealnikiem oddałem cos, co go powinno zobligować chociaż do próby działania Raczej kasa i urzędas
Dodany 14.04.2021, 13:00 przez HpO
Wszystkie pamiątki brodnickie powinny byc wystawione na stałej ekspozycji. Brodniczanie oddają tak duzo różnych pamiątek które zalegają w ukryciu a powinny być chlubą naszego miasta. Gdy pandemia sie skończy i wrócą turyści , taka wystawa powinna być gotowa!
Dodany 13.04.2021, 23:10 przez sprawiedliwy
Ja mam tylko jedno pytanie kiedy te wszystkie zbiory brodnickiego muzeum będą dostępne do zobaczenia w formie online? Muzeum chwaliło się, że ma urządzenie do digitalizacji zbiorów, to może czas wreszcie abyśmy zobaczyli efekt jego pracy? Bo to chyba nie o to chodzi aby magazyny muzeum ze zbiorami pękały w szwach a ludzie nie mogli ich obejrzeć?
Dodany 13.04.2021, 16:39 przez ????