baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Bezpieczny pieszy w powiecie brodnickim

Brodniccy policjanci przeprowadzili we wtorek (6.07.) działania pn. "Bezpieczny pieszy". Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz kierujących pojazdami wobec pieszych.

We wtorek (6.07.) brodniccy policjanci przeprowadzili wzmożone działania pod nazwą "Bezpieczny pieszy". Policjanci szczególną uwagą zwracali na wykroczenia popełniane przez pieszych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących pojazdami, którzy popełniają wykroczenia wobec pieszych. Funkcjonariusze czuwali przy przejściach dla pieszych, zwracali również uwagę na rowerzystów jeżdżących po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Podczas wczorajszych działań policjanci ujawnili 16 wykroczeń popełnionych przez pieszych na których nałożyli 9 mandatów karnych oraz 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych, na których nałożyli 14 mandatów karnych.

Funkcjonariusze w czasie służby przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu nowych przepisów, które weszły w życie 1 czerwca br.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdami, zobowiązani są do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
-zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 08.07.2021, 09:50 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 429

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.