baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jakich błędów unikać w umowie kupna sprzedaży samochodu?

Zakup używanego samochodu jest dla wielu Polaków jedyną możliwością, by wejść w posiadanie własnego auta. Nowe pojazdy kosztują znacznie więcej i większość z nich przekracza możliwości finansowe przeciętnego Kowalskiego. Jeśli zamierzasz kupić używane auto, sprawdź, jakich błędów unikać w umowie kupna sprzedaży samochodu.

Zaniżanie wartości auta

Dość częstym błędem w umowach kupna sprzedaży auta używanego jest zaniżenie ceny sprzedaży. Taka praktyka jest stosowana, by obniżyć wysokość należnego podatku. Urzędy skarbowe kontrolują jednak wszystkie umowy pod każdym względem i sprawdzają, czy znajdująca się w nich cena pojazdu odpowiada widełkom przypisanym dla danego modelu.

Jeśli wysokość transakcji jest sporo niższa, powinno się dokładnie opisać z czego wynika taka, a nie inna cena. Przyczyną może być uszkodzenie auta w wypadku lub sprzedawanie go na części. W przeciwnym razie nieuzasadnione obniżenie wartości pojazdu zostanie uznane za próbę oszukania fiskusa. Jeśli chce się zaoszczędzić, lepiej wybrać auto w dobrej cenie bez zaniżania jego wartości na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/

Podpisywanie umowy z danymi nieznanego sprzedawcy

Niektórzy handlarze samochodami próbują unikać płacenia podatków poprzez stosowanie triku, polegającego na podpisywaniu z klientami umów z wypełnionymi danymi sprzedawcy. Te dane zwykle należą do jakiejś nieznanej osoby, np. Niemca, który rzekomo używał pojazdu za granicą. Podpisywanie takiej umowy jest nierozsądne z kilku względów.

Po pierwsze, rzekomy właściciel pojazdu może nie istnieć. W takiej sytuacji okazuje się, że niemożliwe jest dochodzenie swoich praw przez kupującego, jeśli sprzedawca ukryje wady pojazdu. Sprzedawca formalnie nie istnieje. Po drugie, samochód może być kradziony. Jeśli historia auta budzi wątpliwości, lepiej zrezygnować z jego zakupu. Po trzecie, pojazd sprzedawany na dane nieznanej osoby w przyszłości trudniej sprzedać. Kolejny kupujący może poddać poprzednia umowę w wątpliwość i odstąpić od zakupu.

Samochody od uczciwych sprzedawców są dostępne tu: https://sprzedawacz.pl

Mylenie zadatku i zaliczki

Zadatek i zaliczka to dwie różne formy uiszczania części płatności za samochód. Kupujący powinien je rozróżniać, by uniknąć nieporozumień. Zadatek i zaliczkę płaci się tak samo - gotówką lub przelewem na wskazane w umowie konto. Inaczej postępuje się jednak w przypadku rezygnacji z wykonania umowy przez kupującego lub niedotrzymania jej przez sprzedawcę.

Zaliczka jest zwracana przez sprzedawcę w kwocie odpowiadającej sumie, którą zapłacił dotychczas kupujący. Kupującemu nie należą się żadne dodatkowe kwoty, jeśli sprzedawca zrezygnuje ze zbycia auta. Sprzedawca nie może też zatrzymać zaliczki, jeśli kupujący się wycofa.

Jeśli w umowie wymaga się zapłacenia zadatku, jest inaczej. Jeżeli do wykonania umowy nie dojdzie z winy kupującego, sprzedający ma prawo zatrzymać całą otrzymaną kwotę. W przypadku, gdy sprzedawca uchyla się od zbycia samochodu, kupujący ma prawo żądać wypłacenia kwoty odpowiadającej dwukrotności zadatku.

Niedokładne opisanie stanu technicznego pojazdu

Samochody używane na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/ są sprzedawane w różnym stanie technicznym. Część pojazdów jest praktycznie nowa, inne wymagają poważniejszych napraw lub są przeznaczone na części. W umowie powinno się opisać dokładnie, jaki jest stan techniczny pojazdu. Pominięcie tego punktu może mieć przykre konsekwencje dla kupującego.

Brak informacji na temat wad samochodu, części wymagających wymiany może skutkować problemami z brakiem możliwości odzyskania pieniędzy wpłaconych za auto. Jeśli pojazd był uszkodzony, kupujący powinien być o tym poinformowany. Tylko w ten sposób ma możliwość podjęcia rozsądnej decyzji o zakupie konkretnego pojazdu i uchronić się przed sztucznym zawyżaniem jego ceny. Sprzedawca natomiast w ten sposób chroni się przed oskarżeniami o istnieniu wad ukrytych pojazdu. Kupujący nie może dochodzić zwrotu pieniędzy za awarie, o których dowiedział się przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą.

Brak niezbędnych danych osobowych lub pojazdu

W umowie kupna sprzedaży samochodu powinny znaleźć się dane osobowe obu stron transakcji oraz wszelkie ważne informacje o pojeździe. Brak ważnych danych o kupującym i sprzedawcy uniemożliwia ich identyfikację w razie sporu oraz kwestionuje uczciwość zawartej umowy. Brak danych pojazdu może natomiast wskazywać, że doszło do kupna innego samochodu lub do transakcji związanej ze zbyciem auta kradzionego. Wszystkie dane niezbędne do zawarcia umowy są dostępne w gotowym wzorze dokumentu. Jeśli z niego skorzystasz, unikniesz problemów związanych z błędami i brakami w umowie.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.htmlźródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 09.07.2021, 10:17 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 227

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Osobiście korzystałem z tego wzoru umowy sprzedając Almerę. Prosty i szybki do wypełnienia.
Dodany 09.07.2021, 13:50 przez Wojtek