baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Brodnicka Biała Sobota

Szczepienie przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką, bezpłatne badania m. in. EKG, ukrwienia kończyn dolnych, pełnego lipidogramu, pomiaru cukru, czy też ciśnienia krwi, rejestracja w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych, kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozmowa z psychologiem lub terapeutą te i wiele innych działań profilaktyczno-edukacyjno-szczepiennych będzie możliwych podczas Brodnickiej Białej Soboty organizowanej przez Urząd Miejski w Brodnicy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Brodnicy do uczestnictwa w akcji 24 lipca w godzinach od 10.00 do 18.00 przy Pałacu Anny Wazówny na ul. Zamkowej w Brodnicy.

Szczegółowy program Brodnickiej Białej Soboty:
10.00 - 18.00 BEZPŁATNE BADANIA
W punktach usytuowanych przy ul. Zamkowej w Brodnicy, przy Pałacu Anny Wazówny będzie można skorzystać z różnorodnych porad medycznych. Zachęcamy mieszkańców Brodnicy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach. Będzie możliwość wykonania:
- badania EKG,
- badania oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI, kostka-ramię),
- pełnego lipidogramu (TC, HDL, LDL,TG),
- pomiaru poziomu glukozy we krwi,
- pomiaru ciśnienia krwi, pomiaru tętna i saturacji
- obliczania wskaźnika BMI
- porad dietetyka
- konsultacji lekarskich
- diagnozy pod kątem ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zawału mięśnia sercowego, dla każdego pacjenta - podsumowanie badań - w postaci ankiety medycznej.

12:00 - 17:00 SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19
W sali Pałacu Anny Wazówny będzie funkcjonował Punkt Szczepień przeciwko COVID-19, w trybie Mobilnej Jednostki Szczepień (MJS). W Punkcie na mieszkańców czekać będzie 200 jednodawkowych szczepionek firmy Johnson & Johnson. Na szczepienie nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść i okazać się dowodem osobistym. Szczepienia będą wykonywały wyłącznie osoby uprawnione oraz przeszkolone, a przed dokonaniem iniekcji pacjent przejdzie standardową kwalifikację.

Naszą intencją jest ułatwienie szczepień przeciw COVID-19 mieszkańcom Brodnicy, chcemy promować ideę szczepień jako najskuteczniejszej metody walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. W trosce o wspólne dobro, zależy nam, aby zaszczepionych było jak najwięcej osób z naszego miasta. Tylko zbiorowa odporność pozwoli nam bowiem na powrót do normalności. Szczepienia to nasz wspólna odpowiedzialność. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, do skorzystania z mobilnego punktu szczepień. Dla osób które zdecydują się zaszczepić w tym dniu Urząd Miejski w Brodnicy, przygotował atrakcyjne gadżety, które będzie można odebrać po szczepieniu (ilość ograniczona).

14:00 - 17:00 UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY
W namiocie Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej odbędzie się pokaz oraz szkolenie, z zakresu udzielania pierwszej pomocy składające się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Każdy chętny niezależnie od wieku będzie mógł przećwiczyć czynności ratownicze pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego. Przewidziany jest QUIZ z nagrodami.

10:00 - 18:00 DKMS
Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę - nowotwór krwi. Twoje wsparcie ma znaczenie!
W namiocie przy Pałacu Anny Wazówny przy ulicy Zamkowej, będzie miała miejsce akcja "Dzień Dawcy Szpiku w Brodnicy". Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Cała procedura polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Zajmuje to tylko chwilę, a może uratować komuś życie.

14:00 - 18:00 POMOC PSYCHOLOGA, TERAPEUTY DS. UZALEŻNIEŃ, ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
Pandemia spowodowała wzrost zachorowań m. in. na depresję, doprowadziła do alienacji społeczeństwa. Ponadto osoby doświadczające przemocy w rodzinie pozostawały (częściej niż zwykle) ze swoimi oprawcami w domu. To wszystko wpływa na osłabienie zdrowia psychicznego.

Na stoisku MOPS w Brodnicy do dyspozycji mieszkańców Brodnicy będą:
- psycholog,
- terapeuta ds. uzależnień,
- członek zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy w Rodzinie.

10.00 – 18.00 SANEPID
Brodnicki Sanepid włączy się do działań edukacyjno-zdrowotnych i zaprezentuje stoisko tematyczne dotyczące zapobiegania chorobom zakaźnym, cywilizacyjnym oraz promujące zdrowy styl życia.

10.00 – 16.00 PROFILAKTYKA CHORÓB KRĘGOSŁUPA, ZAPOBIEGANIE WADOM POSTAWY
Centrum Edukacji Dorosłych w Brodnicy na swoim stoisku zajmie się edukacją w zakresie profilaktyki chorób kręgosłupa, zapobieganiem wadom postawy, radzeniem sobie ze stanami bólowymi kończyn górnych i dolnych, jak również przybliży mieszkańcom Brodnicy istotę opieki senioralnej.

10.00 – 18.00 PUNKT PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE
Prozdrowotne działanie, to także poprawa jakości powietrza którym oddychamy.
Podczas wydarzenia BIAŁA SOBOTA będzie możliwość odwiedzenia Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego rządowego programu CZYSTE POWIETRZE. Będzie można zapoznać się z programem i możliwościami pozyskania dotacji m. in. na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie budynków.
Już niedługo wszystkie piece będą musiały spełniać proekologiczne normy. Zatem przyjdź i nie przegap okazji na pozyskanie funduszy współfinansujących Twoją inwestycję.

10.00 – 18.00 PUNKT SPISOWY
Podczas wydarzenia Gminne Biuro Spisowe w Brodnicy uruchomi mobilny punkt spisowy dla mieszkańców Brodnicy, gdzie będzie można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Zachęcamy do skorzystania z możliwości spełnienia obowiązku spisowego tych mieszkańców, którzy jeszcze się nie spisali - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 realizowany jest w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021

Ważne!
Jedna osoba może spisać wszystkich domowników. Należy znać numery PESEL osób spisywanych, posiadać dane dotyczące powierzchni użytkowej budynku (lokalu) oraz rok budowy w przypadku budynku jednorodzinnego, jak również dane dotyczące zatrudnienia (wykonywany zawód, adres miejsca pracy). W celu spisania się wystarczy posiadać przy sobie dokument tożsamości, nie są wymagane inne dokumenty potwierdzające dane spisowe.

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 16.07.2021, 17:05 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 868

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.