Banery_MediaMix Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Astrobazy na wakacje

Odkrywanie tajemnic kosmosu na sierpniowym niebie to atrakcja, jaką umożliwiają szkolne obserwatoria astronomiczne, zbudowane dzięki środkom unijnym przekazanym przez samorząd województwa. Część spośród czternastu nowoczesnych astrobaz zaprasza na obserwację gwiazd także w czasie wakacji. Dziś (12 sierpnia) wspólne podziwianie podniebnych konstelacji możliwe będzie w obiektach w Radziejowie i Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski).

- Kujawsko-Pomorskie to jedyny region nie tylko w Polsce, ale i w Europie, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu, w pełni wyposażonych, obserwatoriów astronomicznych. Cieszę się, że wśród miłośników nieba jest wiele młodych osób, które pod okiem nauczycieli-pasjonatów obserwują odległe układy gwiazd, podtrzymując astronomiczne tradycje naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wieczór w Radziejowie i Dobrzyniu nad Wisłą
Wieczorne obserwacje Układu Słonecznego oraz obiektów "głębokiego kosmosu" możliwe są w każdy wtorek i czwartek od godziny 20 w Radziejowie. Dziś (12 sierpnia) obserwatorium proponuje mieszkańcom wspólne oglądanie Roju Perseidów. Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski) i Dobrzyński Dom Kultury "Żak" zapraszają natomiast na "Noc spadających gwiazd", która o godzinie 18 rozpocznie się na przystani przy ulicy Zjazd. Wydarzeniu poza obserwacjami towarzyszyć będą astronomiczne zabawy, ognisko oraz konkurs.

Drzwi swoich obserwatoriów przed zainteresowanymi astronomią otwierają w wakacje także:
Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki) – w każdą środę w godzinach 20-22
Brodnica - w każdy poniedziałek w godzinach 20-22
Żnin – w wtorki i piątki o godzinie 22 (w zależności od pogody).

Wspieramy młodych obserwatorów nieba
Kujawsko-pomorska sieć astrobaz powstała, dzięki realizacji marszałkowskiego projektu finansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Poza wymienionymi, swoje obserwatoria mają także:
Inowrocław
Gniewkowo (powiat inowrocławski)
Golub-Dobrzyń
Gostycyn (powiat tucholski)
Rypin
Unisław (powiat chełmiński)
Kruszwica (powiat inowrocławski)
Świecie
Zławieś Wielka (powiat toruński).
Urząd Marszałkowski od trzech lat realizuje program "Niebo nad astrobazami", w ramach którego uczniowie w czasie roku szolnego uczestniczą w zajęciach dodatkowych m.in. astrografii i wykorzystywania matematycznych metod w informatyce i astronomii, a także warsztatów programowania i zajęć w ramach kół astronomiczno-geograficznych. W 2020 roku z takich lekcji skorzystało ponad tysiąc uczniów.


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dodano/zmodyfikowano: 12.08.2021, 13:21 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 419

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.