Banery_MediaMix Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Puchar Gordona Bennetta

Piętnaście balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie pojawi się już w ten weekend (20-22 sierpnia) na kujawsko-pomorskim niebie. Wszystko za sprawą rozpoczynających się w Toruniu Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o puchar Gordona Bennetta. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na
świecie. Organizację wielkiej balonowej fiesty wspiera samorząd województwa.Bezpłatne bilety do pobrania na stronie

Wczoraj (18 sierpnia) w Pałacu Dąmbskich, siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, prezesa Aeroklubu Polskiego Jerzego Makuli, dyrektora sportowego zawodów Benoîta Pelarda, dyrektora organizacyjnego Arkadiusza Iwańskiego oraz zwycięzców Pucharu Gordona Bennetta z 2018 roku Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego, po której otwarto wystawę poświęconą historii zawodów.

- Organizacja tego prestiżowego wydarzenia to wielkie wyróżnienie dla naszego regionu. Trzymam kciuki za wszystkich zawodników i życzę im pomyślnych wiatrów, a miłośników baloniarstwa zachęcam do spoglądania w niebo i podziwiania tego niezwykłego widowiska oraz udziału we wspólnym pikniku - mówił podczas konferencji marszałek Piotr Całbecki

Puchar Gordona Bennetta organizowany jest od 1906 roku. Polska, po 85 latach, ponownie będzie gościć najlepszych baloniarzy z całego świata.
Prezentacja ekip biorących udział w zawodach odbędzie się dziś (19 sierpnia) o godzinie 18 w ruinach zamku krzyżackiego na Starym Mieście. Następnie uczestnicy przejdą do Pałacu Dąmbskich, gdzie wylosowane zostaną numery startowe (streaming online od godziny 19 – link zostanie podany wkrótce). Balony będą startować wieczorem (między 20 a 22 sierpnia w zależności od warunków pogodowych) z terenu lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

64. Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta uświetni fiesta blisko czterdziestu balonów na ogrzane powietrze, pokazy modelarskich samolotów gigantów oraz pokazy lotnicze śmigłowców wojskowych, szybowców i spadochronów. Zapraszamy także na dwudniowy piknik rodzinny, podczas którego będzie można wziąć udział w modelarskich animacjach, obejrzeć zabytkowe samochody oraz odwiedzić wesołe miasteczko. W sobotę (21 sierpnia) grupa lotnicza Roleski zaprezentuje replikę balonu braci Montgolfier. Gala wręczenia pucharu zwycięzcom w przyszłą sobotę (28 sierpnia) w Przysieku w powiecie toruńskim.
Wydarzeniem towarzyszącym zawodom będzie sobotni (21 sierpnia) koncert "Pod wspólnym niebem". Na scenie plenerowej za Urzędem Marszałkowskim wystąpią czołowi polscy artyści: Tomasz Organek, Mariusz Lubomski, Małgorzata Ostrowska, Natalia Nykiel, Zuza Jabłońska, Kamil Bednarek i Andrzej Piaseczny. Koncert dedykowany pracownikom służby zdrowia poprowadzi Maciej Orłoś. Wstęp bezpłatny.

Polacy są jedną z najbardziej utytułowanych nacji w tej dyscyplinie sportu – w zawodach triumfowali sześciokrotnie (w latach 1933, 1934, 1935, 1938, 1983 oraz 2018). W 2018 roku, po starcie w Bernie, po tytuł mistrzów sięgnęli Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, którzy w czasie 58 godzin i 28 minut przelecieli dystans 1145 km. W ten sposób załoga wywalczyła szósty dla naszego kraju puchar Gordona Bennetta i umocniła się na siódmym miejscu w klasyfikacji dotychczasowych zwycięzców imprezy. Sukces dał Polsce prawo organizacji zawodów, które ze względu na sytuacją pandemiczną, zostały przesunięte na 2021 rok.

Toruń posiada bogate tradycje lotnicze. Stacjonował tu w międzywojniu batalion balonowy i działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Trzykrotnie odbywały się tutaj także Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar płk. Aleksandra Wańkowicza (w latach 1935, 1936 i 1937).

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dodano/zmodyfikowano: 19.08.2021, 08:13 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 826

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
A co ma BRODNICA?
Dodany 20.08.2021, 06:15 przez S