AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Zieleń miejska

W naszym mieście dobierane są krzewy, które będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również przystosowane do trudnych warunków siedliskowych. Jednocześnie zawsze zwracamy uwagę aby roślinność była dobrana z korzyścią dla miejskiej fauny.

Przyroda w mieście to system naczyń połączonych. Rośliny maja wpływ na populacje innych gatunków. Owady zapylające w miastach są ważną częścią ekosystemu. Bez nich miejskie drzewa i krzewy nie wydadzą nasion, co z kolei spowoduje spadek liczebności małych ptaków. Następstwem tej sytuacji będzie gwałtowny wzrost populacji owadów z rzędu muchówek, w tym wyjątkowo nielubianych przez nas komarów.

W nasadzeniach miejskich powszechnie stosujemy berberysy, którym nie są straszne mrozy i susze. Wiosną ich żółte kwiaty są źródłem pyłku dla pszczół. Jesienią czerwone owoce stają się stołówką dla najmniejszych ptaków zamieszkujących miasto. Co ciekawe berberys jest cenną rośliną o właściwościach leczniczych, a z jego owoców można wytwarzać soki i konfitury. Z powodu wysokiej zawartości witaminy C dawniej był nazywany kwasicą pospolitą.

Z myślą o owadach zapylających sadzimy również pachnące róże pomarszczone. To kolejne krzewy będące źródłem pokarmu dla pszczół. Również ich kuliste owoce, bogate w witaminy, są obiektem zainteresowania ptaków.

Wśród krzewów cieszących się szczególnym powodzeniem u ptactwa są również ligustry w parkowych żywopłotach, ałycze i zimozielone cisy o karminowych osnówkach.

W Brodnicy często możemy zauważyć tawułę van Houtte'a. To jej białe kwiatostany zdobią nasze parki na przełomie maja i czerwca. Jako gatunek łatwy w uprawie, szybko przystosowujący się do nowych warunków. Jest odporna na susze i zanieczyszczenia, a do tego tworzy gęste, zielone żywopłoty. Co kilka lat, pod koniec zimy wykonujemy cięcia odmładzające naszych tawuł.

Aby nasze krzewy były zdrowe i atrakcyjnie wyglądały, a także licznie owocowały, w każdym roku dokonujemy zabiegów pielęgnacyjnych. Cięcia prześwietlające, usuwanie martwych i krzyżujących się pędów, skracanie nowych przyrostów, pozwalają zachować krzewom właściwy pokrój i stan zdrowotny.

Źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 08.09.2021, 09:22 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1134

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.