baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Piknik Niepodległościowy – wkopanie Kapsuły Czasu

Zapraszamy na Piknik Niepodległościowy, który odbywać się będzie w Brodnicy 25 września 2021 r. od 12.00 do 16.30 na Dużym Rynku oraz Przedzamczu. W trakcie Pikniku nastąpi wkopanie Kapsuły Czasu z okazji 100. Rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy.

"Pandemia pokrzyżowała nam plany i nie mogliśmy zorganizować tej uroczystości rok temu – mówi Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz - Piknik Niepodległościowy będzie więc dobrą okazją do przypomnienia sobie o tak ważnej dla naszego miasta rocznicy – dodaje burmistrz.

Impreza będzie miała charakter plenerowy. Odbywać się będzie w dwóch ważnych dla Brodnicy miejscach: na Dużym Rynku, gdzie 101 lat temu wojsko polskie pod dowództwem generała Stanisława Pruszyńskiego witane było entuzjastycznie przez brodniczan oraz na ul. Zamkowej w sąsiedztwie Pałacu Anny Wazówny i zamku krzyżackiego.

Piknik Niepodległościowy rozpocznie się o godz. 12.00 na Dużym Rynku mini inscenizacją odtwarzającą wkroczenie wojsk polskich do Brodnicy w 1920 roku. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające tamte czasy i wydarzenia, Kompania Honorowa 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, harcerze oraz orkiestra dęta. O godz. 12.30 na ul. Zamkowej na skwerze przy Pałacu Anny Wazówny zostanie wkopana Kapsuła Czasu, która upamiętni 100. Rocznicę odzyskania przez Brodnicę niepodległości. Potem organizatorzy wydarzenia zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa "Widoki naszego miasta w zbiorach Muzeum w Brodnicy". Wystawa prezentowana będzie w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny. Od godz. 13.00 na Przedzamczu rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, podczas którego będzie można obejrzeć przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne prezentacje oraz pokazy umundurowania i uzbrojenia wojsk polskich z 1920 roku. Będzie można wziąć również udział w warsztatach artystyczno – rękodzielniczych, konkursach sprawnościowych: strzelaniu z karabinków ASG, strzelaniu z łuku, potyczkach na szable piankowe. Harcerze w swoim miasteczku przeprowadzać będą pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz nabór do swoich drużyn. Pracownicy instytucji kultury BDK i MiPBP przygotowali dla dzieci i młodzieży animacje, a także gry i zabawy nawiązujące tematycznie do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Natomiast na parkingu przy pałacu wojsko i straż pożarna zaprezentują sprzęt wojskowy i strażacki. W czasie trwania imprezy na scenie wystąpią młodzi artyści z BDK, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Lidzbarka Welskiego oraz zespół 5. Struna Basu. Poza tym, na uczestników Pikniku czekać będzie jeszcze wiele atrakcji takich jak: pokazy tańca i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozwiązywanie krzyżówek historycznych, mini kiermasz książki, poczęstunek okolicznościowym tortem, harcerską grochówką.

Organizatorem Pikniku Niepodległościowego jest Burmistrz Brodnicy i Rada Miejska w Brodnicy. Partnerami: 4. Brodnicki Pułk Chemiczny, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury, Muzeum w Brodnicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy, Stowarzyszenie Sagitta.

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 15.09.2021, 09:28 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 652

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.