baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Na jaki warto zdecydować się oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza można spotkać w wielu miejscach. W dalszym ciągu najczęściej ustawiamy je w domach, ale coraz częściej można znaleźć je w biurach, przychodniach, przedszkolach. Urządzenia tego typu pozwalają skutecznie wyeliminować z powietrza szkodliwe cząsteczki, ale czy to znaczy, że wszędzie sprawdzi się ten sam model? Niekoniecznie.

Wraz z rosnącą świadomością na temat szkodliwości zawartych w powietrzu związków, wzrósł popyt na urządzenia, które mają je usuwać. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie producentów oczyszczaczy powietrza jest na rynku wielu, nie mówiąc już o wielości samych urządzeń. Systematycznie w sprzedaży możemy znaleźć nowe modele. Z jednej strony mamy szersze pole do manewru, z drugiej natomiast musimy zmierzyć się z wieloma dylematami. Jak wybrać taki oczyszczacz, który sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej?

Patrzymy na rodzaj filtrów

Filtry to najważniejsze elementy oczyszczacza. Od tego, jakie się w nim znajdują, zależy, czy urządzenie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Najlepiej, jeśli w urządzeniu jest kilka filtrów, z których każdy zatrzymuje cząsteczki różnej wielkości. Powinien być filtr wstępny, w którym zatrzymują się największe cząstki, dalej filtr węglowy odpowiedzialny za eliminację lotnych związków organicznych i filtr HEPA, który skutecznie zatrzymuje najmniejsze cząsteczki, jak pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10.

Możemy się też spotkać na przykład z filtrem wodnym, nawilżaczem powietrza albo jonizatorem. One również mają istotny wpływ na jakość powietrza i warto je wziąć pod uwagę. Odrzućmy natomiast oczyszczacze wątpliwych marek i tylko z jednym filtrem. Niekoniecznie będą rzeczywiście efektywne, a wymiana filtrów może być w ich przypadku kosztowna.

Przyglądamy się wydajności

Obok rodzaju filtrów ważną informacją, którą znajdziemy na opakowaniu, jest wydajność. I tutaj w zależności od tego, gdzie chcemy postawić oczyszczacz, optymalna wydajność będzie inna. Znajdziemy modele, które działają wydajnie przy kilkunastu metrach, ale w większości będzie to 30, 40, 50 m2 i więcej. Jeżeli chcemy, by urządzenie stało w niewielkim pokoju, nie musimy inwestować w oczyszczacz, który ma wydajność na 60 m2. A kiedy ma stać w przedszkolu, bądź dużym biurze, z pewnością nie sprawdzi się ten, który oczyszcza przestrzeń o powierzchni 15 m2.

Poziom hałasu

Dość istotnym parametrem może być poziom hałasu. Większość urządzeń ma kilka trybów działania, niektóre tryb nocny lub silent. Pracują wtedy na niskich obrotach, ale są przy tym bardzo ciche. Może to być istotne, kiedy oczyszczacz zamierzamy ustawić w pokoju małego dziecka albo w miejscu pracy, gdzie wymagane jest skupienie.

Ponadto spójrzmy na dodatkowe opcje zwiększające wygodę. Przydatne mogą być tryby automatyczne, przez co ingerencja w obsługę oczyszczacza jest niewielka. Docenić możemy też lampki kontrolne informujące o konieczności wymiany filtrów, kółka ułatwiające przenoszenie urządzenia, czy blokadę rodzicielską zabezpieczającą przed pomyłkową zmianą ustawień.

Więcej informacji znajdziesz na https://zdrovi.pl/k/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 16.09.2021, 16:33 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 148

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.