E-komis


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Budowa altanki na działce ROD

Mimo że pomysł nieco trąci myszką, działki ROD są nadal bardzo popularne w Polsce. Ich ceny bywają zawrotne, zwłaszcza w większych miastach, gdzie mieszkańcom trudno znaleźć własny kawałek przyrody na wyłączność. Zwykle na ogródku działkowym stawiamy altankę. Służy ona do rekreacji, odpoczynku, przechowywania czy sporadycznych noclegów. Daje nam namiastkę własnego świata blisko natury. Dobrze więc wiedzieć, co faktycznie – oraz w jakich wymiarach – można wybudować na działce ROD.

Altanka na terenie działki ROD

Najpopularniejszymi obiektami budowanymi na terenie działki ROD są altanki. Uważa się za nie ogrodowe budowle o niewielkich rozmiarach. Zwykle służą do odpoczynku, rekreacji. Stanowią miejsce, w którym można się schronić w razie deszczu lub piekącego słońca. Do altanek zaliczamy także tzw. szeroko pojęte letnie domki.
Na terenie swojego ogrodu można mieć jedną lub więcej altan. Przepisy ogólne nie zakazują bowiem postawienia np. dwóch takich obiektów. Trzeba jednak każdą sytuację traktować indywidualnie. Z tego względu należy sprawdzić w regulaminie danego ROD-u, czy nie ma jakichś zapisów dotyczących tej kwestii.

Więcej informacji w artykule Małgorzaty Rybarczyk

Dopuszczalne rozmiary altanki na działce ROD

Jak wiadomo, altanka czy domek letni to nie dom całoroczny. Wymiary działek też są ograniczone. Ich przeznaczenie to także przede wszystkim sezonowa rekreacja dla rodzin. Z tego względu istnieją ważne ograniczenia dotyczące dopuszczalnym wymiarów altanek na działkach ROD.
Według ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (art. 13 ust. 1) na terenie działki może być wybudowana altana o maksymalnej powierzchni zabudowy wynoszącej 35m2. Domek taki może mieć do 5 metrów, jeśli posiada stromy dach, lub do 4 metrów – przy dachu płaskim. Zgodnie z tymi wymiarami i przepisami prawa budowlanego nie musimy dla takiej inwestycji posiadać pozwolenia na budowę. Koniecznie jednak dokonać trzeba zgłoszenia – w odpowiednim urzędzie.
Warto jednak pamiętać, że zasadniczo materiały na budowę, styl wykończenia czy funkcjonalność takiego domku należą do decyzji inwestora – działkowicza. Wspomina o tym § 59 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały KRPZD nr 2/XVIII/2014 z dnia 21 lutego 2014 r.:
"Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna, może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 m2. Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Równocześnie odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry. Jeżeli plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany, działkowiec zobowiązany jest do jej wybudowania zgodnie z tym planem".

Budowa lub rozbudowa altany – obowiązki posiadacza ogródka

Zarówno planową budowę, jak i rozbudowę altany trzeba zgłosić na piśmie do zarządu ROD-u. Do zgłoszenia należy dołączyć odpowiedni rysunek techniczny. Dzięki temu zarząd może sprawdzić, czy planowana budowa/rozbudowa jest zgodna z przepisami.
Przy braku dokonania czynności formalnych lub złamaniu przez nas przepisów zarząd ma prawo zgłosić takie sytuacje do organów administracji publicznej.
Zachowując jednak wszystkie formalności i dopełniając obowiązków, będziemy mogli wkrótce cieszyć się wymarzonym domkiem na naszej działce. Możemy także później dobudować np. plac zabaw, wiatę grillową czy inne obiekty, które uczynią nasze pobyty na działce ROD prawdziwie relaksującymi.

Źródła:



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 07.10.2021, 04:41 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 614

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.