baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak działają fundusze ETF notowane na giełdzie

Jak kupić 500 firm z USA jednym kliknięciem? Inwestorzy w Polsce i za granicą ponownie rozważają swoje tradycyjne podejście do inwestowania. Zamiast próbować zgadywać, które akcje będą rosły, a które spadały, stosuje się szeroką dywersyfikację. Fundusze ETF (Exchange-traded funds) służą do uzyskania dostępu do nich przy minimalnych kosztach.

Jednym z najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych jest exchange-traded fund (ETF). Jest to najczęściej handlowany instrument na giełdach amerykańskich (akcje są na drugim miejscu), a same fundusze ETF pojawiły się w 1990 r. w Kanadzie i trzy lata później w USA.

ETF-y to fundusze indeksowe z minimalnymi prowizjami i niskimi kosztami wejścia na rynek, dzień po dniu dokładnie odwzorowujące bazowy indeks finansowy, który naśladują. Zwykle są one organizowane jako fundusze amerykańskie, ściśle regulowane przez SEC (The United States Securities and Exchange Commission https://www.sec.gov/).

Indeks giełdowy to wskaźnik, który pokazuje poziom zmian cen papierów wartościowych spółek z danej branży lub kraju. Ceny papierów wartościowych wchodzących w skład indeksu stale się zmieniają, a indeks pozwala określić ogólny ruch gospodarki lub przemysłu danego kraju. Z reguły, im większa i bardziej płynna jest spółka, tym większą wagę ma w indeksie.

Kupno akcji jednej firmy, nawet najlepiej prosperującej, to ryzyko dla każdego inwestora, gdyż prędzej czy później firma może stanąć w obliczu "ryzyk wewnętrznych", którymi są: błędy w zarządzaniu, agresywna polityka konkurencji, katastrofa technologiczna. Dużo bezpieczniej jest kupić wiele akcji naraz poprzez dywersyfikację inwestycji. Zmniejsza to ryzyko ponoszone przez pojedynczą firmę.

Zakup jednego udziału w funduszu ETF jest równoznaczny z zakupem dziesięciu, setek, a nawet tysięcy udziałów w największych spółkach należących do danej branży lub kraju. To naprawdę można zrobić dosłownie za pomocą jednego przycisku, dzięki technologii dostarczanej przez brokerów i domy maklerskie.

Dla kogo przeznaczone są ETF-y?

1. Jesteś inwestorem nieprofesjonalnym.

Każdy inwestor prywatny może kupować i sprzedawać tytuły uczestnictwa funduszy ETF na giełdzie. Wynika to z faktu, że jednostki uczestnictwa funduszy są dopuszczone dla "osób bez ograniczeń". Dlatego nie musisz być inwestorem kwalifikowanym, aby inwestować w ETF-y.

2. Jesteś profesjonalnym inwestorem i zarządzasz dużym kapitałem.

Dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale nawet wielcy inwestorzy, tacy jak fundusze hedgingowe używają ETF-ów do transakcji na poszczególnych rynkach. Fundusze hedgingowe, takie jak fundusze George'a Sorosa korzystają z ETF-ów. Fundusze ETF są najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym przez niezależnych doradców finansowych.

3. Nie masz zbyt dużego kapitału początkowego.

Pojedyncze papiery wartościowe są zwykle droższe w zakupie niż udziały w ETF. Na przykład cena niektórych euroobligacji zaczyna się od 200.000 USD. Ponadto, składając portfel inwestycyjny z wielu pojedynczych papierów wartościowych, płacisz wyższe prowizje maklerskie.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 14.10.2021, 12:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 92

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.