Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Trądzik grudkowy – charakterystyka i objawy

Najczęstsze zmiany, które pojawiają się na skórze, są spowodowane tak zwaną burzą hormonów. Szczególnie w okresie dojrzewania dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu hormonów płciowych, co powoduje zwiększoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Powszechnym schorzeniem wśród ludzi młodych jest trądzik grudkowy. Powstałe grudki są bolesne i bardzo ciężko się ich pozbyć. Czym jeszcze się objawia i jak go leczyć?

Trądzik grudkowy – jak go rozpoznać?

Choroby skóry zwykle wiążą się z przykrymi dolegliwościami, jak ból dotkniętych nimi miejsc, a także poczucie psychicznego dyskomfortu. Trądzik grudkowy to bardzo uciążliwa odmiana trądziku młodzieńczego, charakteryzująca się bolącymi krostkami. Jednak warto wiedzieć, że nie zmagają się z nim jedynie ludzie młodzi, ale także dorośli.

U osób młodych trądzik grudkowy spowodowany jest zmianami hormonalnymi, które zaburzają właściwą pracę gruczołów łojowych. Natomiast u innych osób, niezależnie od wieku, może wystąpić jako wynik stresu bądź niewłaściwej diety. Dla tego rodzaju trądziku charakterystyczne jest pojawianie się na skórze zaskórników oraz grudek, które mogą pozostawiać po sobie blizny.

Optymalnie skuteczną metodą eliminacji trądziku grudkowego jest leczenie farmakologiczne, które warto uzupełnić o domowe sposoby. Odpowiednia higiena, pielęgnacja, a także zastosowanie produktów, które często mamy w kuchni, mogą sprawić, że zmiany trądzikowe staną się mniej widoczne. O czym zatem nie wolno zapominać? Przede wszystkim najważniejsze jest:

  • dokładne oczyszczanie twarzy,
  • stosowanie toników, aby przywrócić skórze naturalne pH,
  • stosowanie domowych maseczek,
  • nie wyciskanie pryszczy,
  • zadbanie o odpowiednią dietę.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Leczenie zmian trądzikowych to bardzo długi i ciężki proces, który może trwać wiele miesięcy, a nawet parę lat. Bardzo ważne jest, aby nie leczyć się samodzielnie, lecz tylko pod okiem specjalisty, czyli dermatologa. Do leczenia trądziku najczęściej stosuje się kremy i maści, które lekarz dopasowuje indywidualnie.

W leczeniu kluczowe jest także, aby odpowiednio pielęgnować skórę. Należy ją systematycznie oraz dokładnie oczyszczać i używać tylko kosmetyków przystosowanych do cery trądzikowej. Zawsze musimy zwracać uwagę, z jaką odmianą choroby skórnej mamy do czynienia i wtedy sięgać po odpowiednie preparaty.

Trądzik różowaty również jest niezwykle uciążliwym problemem dotyczącym osób w wieku dojrzałym. Towarzyszy mu występowanie wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze trądzik różowaty?

Przyczyny mogą być różne – od genetyki, poprzez złą dietę, po problemy hormonalne. Jedno jest pewne – trądzik różowaty jest uciążliwym schorzeniem, które wymaga często długotrwałego leczenia. Nie warto z nim zwlekać, bo im szybciej zaczniemy kurację, tym prędzej osiągniemy lepsze rezultaty.

Niestety samodzielne leczenie trądziku jest niezwykle trudne i często nie daje zamierzonych efektów. Niewłaściwie leczony może spowodować powstawanie nieestetycznych blizn, a wtedy w skórze powstają nieodwracalne zmiany, z którymi nie da się już nic zrobić. Dlatego szybkie podjęcie terapii i regularna pielęgnacja twarzy jest kluczowa w walce z tą chorobą.



źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 13.10.2021, 06:05 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 104

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.