baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Uwaga! Nie klikaj w otrzymane linki

Brodniccy policjanci od początku września odnotowali prawie 30 przestępstw internetowych, w których sprawcy oszukali mieszkańców powiatu brodnickiego na duże sumy pieniędzy. Oszuści do popełnienia przestępstw wykorzystują znane portale zakupowe, a także numery telefonów banków z których dzwoniąc podszywają się za pracowników banków.

Od początku września brodniccy policjanci odnotowali prawie 30 przestępstw internetowych, przez które mieszkańcy powiatu brodnickiego stracili duże sumy pieniędzy. Przestępcy wymyślili nowy sposób łatwego "zarobku" wykorzystując przy tym znany portal zakupowy. Nieświadomi niczego złego pokrzywdzeni wystawili na sprzedaż różnego rodzaju przedmioty. Oszust, który udaje zainteresowanego sprzedawanym towarem, kontaktuje się ze sprzedającym za pośrednictwem komunikatorów internetowych w celu potwierdzenia płatności wysyła link do strony internetowej. Kiedy sprzedający "klika" w podany link, następuje przekierowanie do stron żądających podania imienia, nazwiska, numeru rachunku bankowego, numeru karty płatniczej oraz kodu PIN CVV - umożliwiających dokonanie płatności kartą płatniczą lub też wykonania przelewów bankowych. Podając żądane przez przestępców numery i kody pozbywamy się z kont bankowych dużych sum pieniędzy.

Innym sposobem, którym posługują się sprawcy są aplikacje/oprogramowanie zdalnego pulpitu. Przestępcy wykorzystują wirtualne numery odpowiadające numerom telefonu banków i podając się za pracowników banków, wskazując, iż doszło do nieautoryzowanego przelewu i aby temu zapobiec żądają zainstalowania aplikacji pozwalającej na zdalne przejęcie urządzenia, tj. telefonu bądź komputera, z którego robimy przelewy internetowe.
Pamiętajmy! Bank, w którym posiadamy rachunek bankowy ma dostęp do naszego konta i nigdy nie żąda instalowania aplikacji "zdalnego pulpitu".

Policjanci przypominają, iż do dokonania transakcji sprzedaży internetowej własnych przedmiotów wystarczające jest podanie numeru konta bankowego. Nie ma konieczności, a wręcz nie wolno, w takim przypadku, udostępniać numeru karty bankomatowej, daty ważności karty, kodu "CVV", czy też kodu BLIK. Apelujemy o ostrożność i rozwagę w trakcie zakupów internetowych. Przed zakupem weryfikujmy sprzedającego lub kupującego, chociażby przez osobisty kontakt telefoniczny i zapoznanie się z opiniami na jego temat. Chrońmy w sposób szczególny dane umożliwiające logowanie się do kont bankowych oraz dane umożliwiające dokonanie płatności przy użyciu karty bankowej.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 14.10.2021, 12:01 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 760

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.