EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Wiedzą jak przygotować tradycyjne potrawy

Żeby przyrządzić i podać świętomarcińską gęsinę na stół czy też upiec i zaserwować tradycyjnego rogala na to szczególne święto, trzeba nie tylko posiadać umiejętności kulinarne i znać zasady platingu, ale również wykazać się pasją poszukiwacza dawnych kuchennych receptur skrywanych często w pożółkłych babcinych szpargałach. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych CKZiU w Brodnicy pokazali ostatnio swój talent w tej dziedzinie, przygotowując wyjątkową świętomarcińską prezentację połączoną z degustacją potraw.
Młodzi adepci kulinarnej i restauratorskiej sztuki, ze szkoły przy ul. Karbowskiej, wspólnie ze swoimi nauczycielami przygotowali okraszony teoretycznym kontekstem pokaz, na który zaprosili gości. Do degustacji przygotowali m.in. przyrządzoną w tradycyjny sposób pieczoną gęsinę, a także gęsie pipki, czyli nadziewane gęsie szyjki oraz gęsie żołądki. Do pieczystego drobiu podane zostały m.in. kluski i sosy oraz owoce. Na deser można było skosztować rogali. Wszystko wyglądało smakowicie i w istocie takie było. Potrawy zostały ułożone na talerzach zgodnie z zasadami sztuki aranżacji i dekoracji dań, czyli tzw. platingu.

- Gęsina nie należy do potraw, które jadamy na co dzień, a kiedyś gościła częściej na naszych stołach – mówi Lidia Czerwińska, wicedyrektor CKZiU. - Dlatego nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli postanowili gęś przyrządzaną na różne sposoby promować. Stąd właśnie gęsina według rożnych, w tym domowych przepisów pojawiła się dziś na prezentacji.
Zdaniem dyrektor Lidii Czerwińskiej, sekrety dawnych domowych kuchni i babcinych przepisów mają duże znaczenie przy przyrządzaniu gęsiny. Przepisy przynoszone przez uczniów do szkoły często zaskakiwały detalami. Zwykle to właśnie one mają decydujące znaczenie dla wrażeń smakowych, co uczestnicy degustacji w CKZiU mogli sami potwierdzić. Zanim jednak nastąpiła degustacja, goście wysłuchali interesującej prelekcji zilustrowanej slajdami o zwyczaju przygotowywania i serwowania świętomarcińskich potraw.
Warto przypomnieć, że w Technikum im. Zesłańców Sybiru, szkole wchodzącej w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i gastronomii uczy się między innymi, jak przechowywać żywność, sporządzać potrawy i napoje, jak planować i oceniać żywienie oraz organizować produkcję gastronomiczną. Absolwenci kierunku mają widoki na pracę w restauracjach, barach uniwersalnych i przekąskowych, jadłodajniach, bistrach, kawiarniach, herbaciarniach, cukierniach, piwiarniach, winiarniach, smażalniach, bufetach, koktajlbarach, pizzeriach itp., a także w hotelowych kompleksach gastronomicznych, firmach świadczących usługi cateringowe, placówkach żywienia zamkniętego, takich jak stołówki pracownicze, szpitalne, internaty, przedszkola, ośrodki wypoczynkowe, sanatoria i in. Szeroka kulinarna i restauratorska wiedza oraz praktyczne umiejętności gotowania i serwowania potraw - nabyte w trakcie nauki w brodnickim technikum, również podczas takich przedsięwzięć jak okolicznościowe prezentacje, są niewątpliwie atutem dla absolwentów CKZiU przy staraniu się o zatrudnienie w branży gastronomicznej.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 26.11.2021, 12:17 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 951

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.