baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Komunikat o sytuacji epidemiologicznej

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach w powiecie brodnickim pozwalają sądzić, że powoli schodzimy z grzbietu fali zachorowań na koronawirusa. Nie jest to jednak jeszcze powód do wyciągania daleko idących wniosków, bowiem pomimo mniejszej przez święta i Nowy Rok intensywności testowania zakażenia utrzymywały się w ostatnim okresie na poziomie około 15 przypadków na dobę, a zaraz po Nowym Roku mieliśmy nawet lekki wzrost do średniego poziomu 17,5 przypadku na dobę.

- To efekt poświąteczny - uważa starosta brodnicki Piotr Boiński. - Za około tydzień będziemy mieli obraz ponoworoczny.

Cały czas na podobnym poziomie, wynoszącym 11-13 osób, utrzymuje się liczba hospitalizacji. Od ostatniego komunikatu nie maleje też liczba ognisk rodzinnych oraz w zakładach pracy, co - zdaniem starosty - wskazuje na to, że wpływ na taki bieg rzeczy miały spotkania świąteczne. Nie można też zauważyć znacznego spadku liczby osób objętych obowiązkiem kwarantanny. W województwie kujawsko-pomorskim, biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne odzwierciedlające dobowe wskaźniki zakażeń, powiat brodnicki plasował się w ostatnim czasie na pozycjach od 10 do 12.

- Niestety, dane Ministerstwa Zdrowia potwierdzają za ostatni okres kolejnych sześć zgonów naszych mieszkańców z dodatnim wynikiem zakażenia wirusem powodującym Covid-19 - informuje starosta. - Rodzinom składam głębokie wyrazy współczucia.

Według danych Ministerstwa Zdrowia na chwilę obecną mamy w powiecie 104 zakażonych, w warunkach izolacji domowej przebywa 92 naszych mieszkańców, 12 osób jest hospitalizowanych.

Z danych skumulowanych wynika, że od początku pandemii w powiecie brodnickim koronawirusem zakaziło się 6881 mieszkańców, wyzdrowiało 6603, a 174 osoby zmarły. Na oddziale covidowym Szpitala Powiatowego w Brodnicy przebywa obecnie 24 pacjentów, trzy z sześciu łóżek respiratorowych są zajęte.

Według rządowych danych obrazujących szczepienia w gminach liczba osób w pełni zaszczepionych w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o ok. 0,5 proc. Obecnie w powiecie brodnickim zaszczepionych jest 42 905 mieszkańców, co stanowi 54,31 proc. lokalnej populacji.

Najwięcej w pełni zaszczepionych osób jest wśród mieszkańców Brodnicy - 60,4 proc. Miasto zwiększyło pod tym względem dystans w stosunku do drugiej w powiecie gminy Zbiczno, gdzie zaszczepiło się 55,6 proc. mieszkańców. Na końcu listy znajduje się miasto i gmina Jabłonowo Pomorskie. Tu zaszczepiło się zaledwie 47,1 proc. mieszkańców.

- Za nami drugi rok pandemicznej rzeczywistości - podsumowuje starosta Boiński. - Przyniósł nam, licząc od 1 stycznia ubiegłego roku, 4255 zakażeń, 4246 ozdrowień i 115 zgonów (w roku 2020 były 52 zgony). Tylko podczas czwartej fali, tj. od początku listopada ub.r. do 1 stycznia 2022 życie z powodu Covid-19 straciło 45 naszych mieszkańców. Najsmutniejszy dzień to 30 grudnia 2021, kiedy – według danych Ministerstwa Zdrowia – zmarło pięciu mieszkańców powiatu brodnickiego. Ale czas epidemii to również straty społeczne, gospodarcze, czysto ludzkie. Każdy z nas będzie je odczuwał jeszcze długo. Tymczasem przed nami kolejne wyzwanie pandemiczne, a my jako społeczeństwo nie wyciągnęliśmy wniosków z poprzednich, mając oręż ku temu, aby ryzyko zakażeń zmniejszać.

Starosta poinformował za Ministerstwem Zdrowia, że wariant omikron odpowiada w Polsce już za 7 proc. zakażeń. Potwierdzono w Polsce też dwa zgony spowodowane przez tę odmianę.

- Pamiętajmy, że szczepiąc się zmniejszamy ryzyko dla swoich bliskich i siebie samych – przypomina starosta Piotr Boiński.

Zapraszamy do obejrzenia aktualnego komunikatu o sytuacji epidemiologicznej w powiecie brodnickim

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 12.01.2022, 10:55 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 771

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.