AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Bezpieczna ścieżka i wzmocniona nawierzchnia jezdni

Pod koniec grudnia ubiegłego roku został oddany do użytku nowy trakt pieszo-rowerowy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 543 pomiędzy Grzybnem a Drużynami, wybudowany w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej (DIS). Jest to zadanie zrealizowane przez samorząd województwa we współpracy z lokalnym samorządem oraz kolejny krok do budowy spójnego systemu ścieżek pieszo-rowerowych w naszym regionie.

- Dzięki uruchomionej w porozumieniu z lokalnymi samorządami Drogowej Inicjatywie Samorządowej zrealizowaliśmy już 60 zadań związanych z budową chodników, dróg rowerowych i przejść dla pieszych o wartości 25 milionów złotych – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

Chodnik z betonowej kostki o długości 1,2 kilometra i szerokości 2 metrów powstał na odcinku od centrum Grzybna do skrzyżowania z lokalną drogą w Drużynach. Konieczna była również budowa kanalizacji deszczowej. Dodatkowo doświetlono dwa przejścia dla pieszych (przy skrzyżowaniu z droga powiatową na Kruszyny Szlacheckie oraz zatoce autobusowej). Powstały także zjazdy na posesje. Inwestycja kosztowała 1,7 mln zł.

- Wraz z tym zadaniem zleciliśmy dodatkowo odnowienie nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 543 pomiędzy Grzybnem a skrzyżowaniem z drogą powiatową na Bobrowo – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Trasa na długości 2,1 kilometra zyskała nowe warstwy mineralno-asfaltowe. Wbudowana została wzmacniająca siatka z włókien szklano-węglowych, która zapobiega powstawaniu spękań i kolein. Te prace kosztowały 2 mln zł i były finansowane z budżetu samorządu województwa. Wcześniej w samym Grzybnie ułożony został tak zwany mikrodywanik, który wzmacnia i poprawia stan nawierzchni.

Drogowa Inicjatywa Samorządowa jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz samorządów gmin i powiatów. Zadania realizowane są przede wszystkim przy już istniejących drogach, które wymagają pilnego uzupełnienia o dodatkową infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo, czyli budowy chodników, ścieżek rowerowych, azyli dla pieszych, zatok autobusowych i barier ochronnych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę marszałkowska administracja. Program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 24.01.2022, 14:25 , Komentarzy: 6, wyświetleń: 2446

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
CBR , tu nie chodzi o człowieka , zaś jak rolnikowi zerwie się jałoszka z obory ,to o coś musi się zatrzymać , a no i chłop czasami ma swoje słabości to i po poręczy do chałupy trafi , jak widzisz projektant wszystko przemyślał , nawet kolor ma swoje znaczenie ,żółty kolor oznacza niebezpieczeństwo nośnika gazu .
Dodany 29.01.2022, 12:10 przez cbr
Barierki to powinny chyba być pomiędzy drogą a chodnikiem, a nie między chodnikiem a polem.
Dodany 28.01.2022, 18:50 przez CBR
Ścieżka powstała, bo tam jest droga do szkoły. Pytanie jednak dlaczego zamiast odgrodzić ją barierami od ruchliwej szosy postawiono tam tylko ograniczenie prędkości do 60km, którego i tak nikt nie będzie przestrzegał?
Dodany 27.01.2022, 17:22 przez H2O
ścieżka rowerowa przy najbardziej zasmrodzonej drodze kto w ogóle ma takie wspaniałe pomysły omg
Dodany 26.01.2022, 08:13 przez rolnik
To nie od wykonawcy zależy a od zleceniodawcy. Jest to subtelna różnica o której kierowcy nie mają pojęcia.
Dodany 25.01.2022, 05:16 przez Kasia
Zrobiliby to raz, a porządnie. Wyryć wszystko, aż do samego dna. Utwardzić, zagęścić podbitkę, aby zrobiła się z tej ziemi prawie że skała, a potem można kłaść asfalt. A tak, kładą w nieskończoność te nowe warstwy asfaltu na ten stary budyń i jeszcze zdziwieni, że za chwilę ta droga będzie wyglądać tak samo źle jak przed "naprawą".
Dodany 24.01.2022, 18:01 przez CBR