Namiot

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Co wolno turystom, a czego nie na jeziorach

Do rozpoczęcia sezonu turystycznego na wodach pozostało jeszcze kilka tygodni. Jednak z dnia na dzień robi się coraz cieplej i już teraz, przed majówką, niektórzy entuzjaści wypoczynku na jeziorach wodują swoje łodzie oraz inny sprzęt pływający. Co wolno turystom, a czego nie na jeziorach? Przypominamy zasady rekreacyjnego korzystania z wód na terenie powiatu brodnickiego.

Gdzie nie pływać motorówką?
Na terenie powiatu obowiązuje zakaz używania jednostek pływających o napędzie spalinowym, wprowadzony uchwałą Nr VIII/38/2011 Rady Powiatu w Brodnicy z dnia 31 maja 2011 r., na niżej wymienionych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących:
Gmina Bobrowo: - jez. Chojno, jez. Czarne, jez. Głęboczek, jez. Kruszyny, jez. Marek, jez. Wądzyń, jez. Wysokie Brodno;
Gmina Brodnica: jez. Cielęta, jez. Mielno, jez. Niewierz, jez. Ostrów, jez. Szczuka, jez. Wapna;
Miasto Brodnica: jez. Niskie Brodno;
Gmina Brzozie: jez. Forbin, jez. Głęboczek, jez. Janówko, jez. Sośno, jez. Sugajno, Jezioro Trepkowskie;
Gmina Jabłonowo Pomorskie: Jezioro Duże, jez. Gorzechówko, jez. Płowęż, jez. Pobocznik, jez. Żaleń;
Gmina Zbiczno: jez. Czortek, jez. Łąki, jez. Popek, jez. Stawek, jez. Szafarnia, Jezioro Szramowskie, jez. Tęgowiec.

Ograniczenia używania jednostek pływających o napędzie spalinowym nie dotyczą jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiorników wodnych.
W obszarze Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego obowiązuje zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na otwartych zbiornikach wodnych. Zakaz nie dotyczy m. in. jednostek ratowniczych, jednostek organizacyjnych właścicieli wód, Straży Rybackiej, promów, jednostek do prowadzenia gospodarki rybackiej oraz wykonywania zadań z zakresu ochrony przyrody przez Służby Parku.

Z elektrycznym napędem wszędzie
Na wodach powiatu brodnickiego nie ma przeciwwskazań do używania jednostek pływających o napędzie elektrycznym.

Sprzęt z obowiązkiem rejestracji
W niektórych przypadkach używane jednostki pływające, w zależności od ich parametrów, wymagają rejestracji. Rejestracji można dokonać w każdym starostwie na terenie całego kraju niezależnie od miejsca zamieszkania. Obowiązkowi rejestracji podlega sprzęt pływający o długości do 24 m:
- sprzęt pływający o długości większej niż 7,50 m,
- sprzęt pływający o napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW,
- jednostki używane do połowów rybackich,
- jednostki uprawiające żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o ile nie posiadają innej niż polska przynależności.

Kąpieliska pod nadzorem
Na własną odpowiedzialność można się kąpać w każdym jeziorze. Natomiast oficjalnie - wg stanu na 20 kwietnia 2022 r. - zarejestrowane są trzy kąpieliska:
- nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy,
- nad jeziorem Bachotek w Stanicy Wodnej PTTK,
- nad Jeziorem Górznieńskim w Górznie.

Kąpieliska te w sezonie letnim są pod stałym nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy. W określonych godzinach, przez większość dnia, można liczyć na opiekę ratowników. Ponadto kąpieliska dysponują pełną infrastrukturą socjalną.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 25.04.2022, 09:55 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 689

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.