Tablice

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Likwidujemy bariery, wdrażamy dostępność

Starostwo Powiatowe w Brodnicy jest teraz bardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Właśnie zakończyła się realizacja wytycznych związanych z udziałem w programie "Kujawsko-Pomorskie samorządy bez barier dostępne dla wszystkich". Wdrożone zostały procedury ułatwiające korzystanie z obsługi w urzędzie tym, którzy mają szczególnie utrudniony dostęp do usług publicznych.

Zgodnie z prawem zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest obowiązkiem wszystkich podmiotów publicznych. Osoby ze szczególnymi potrzebami zaś to takie, które ze względu na swoje cechy albo okoliczności, w których się znajdują, muszą podjąć dodatkowe działania w celu przezwyciężenia barier uniemożliwiających lub utrudniających im udział w różnych sferach życia na równi z innymi osobami.

- W październiku 2021 roku odbył się audyt przeprowadzony przez audytora zewnętrznego, zlecony przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy - informuje starosta brodnicki Piotr Boiński. - Na podstawie tego audytu zostały opracowane wnioski, a następnie wdrożone procedury. Budynek Starostwa Powiatowego w Brodnicy został przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z zaleceniami określonymi po przeprowadzeniu audytu.

Starosta brodnicki powołał do realizacji projektu koordynatorów: w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej - zastępcę naczelnika wydziału organizacyjnego Violettę Płoską; a w zakresie dostępności cyfrowej - naczelnika wydziału informatyki Jacka Gurgula.

W Starostwie Powiatowym w Brodnicy dla osób ze szczególnymi potrzebami zainstalowana została m.in. tzw. pętla indukcyjna. Urządzenie pomaga osobie niedosłyszącej, wyposażonej w aparat słuchowy porozumieć się z osobą informującą. Urząd wyposażony został również w krzesło i matę, które w razie potrzeby umożliwiają bezpieczną ewakuację po schodach z wyższych kondygnacji osób, które nie są zdolne tego uczynić samodzielnie. Na schodach dodatkowo zostały zamontowane nakładki kątowe umożliwiające orientację w przestrzeni i wejście na schody osobom słabowidzącym. Dla takich osób urząd dysponuje również specjalnymi ramkami, które są pomocne przy składaniu podpisu.
W toalecie dla osób z niepełnosprawnością ruchową zainstalowany został gong z aktywatorem, który można uruchomić, żeby wezwać pomoc. Do Starostwa Powiatowego w Brodnicy można wejść z psem asystującym, o czym informuje tabliczka na zewnętrznych, frontowych drzwiach do głównego budynku urzędu.


Warto też dodać, że budynek brodnickiego starostwa od lat posiada podjazd dla osób na wózkach oraz specjalnie przystosowaną dla niepełnosprawnych ruchowo toaletę.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 16.05.2022, 15:11 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1098

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.