Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Mistrz mapy

Tymoteusz Moczadło z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim został zwycięzcą zorganizowanego po raz dwunasty Powiatowego Konkursu Geograficznego "Mistrz Mapy". Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Bobera, Starosty Brodnickiego Piotra Boińskiego oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rywalizacja najlepszych geografów w powiecie brodnickim zorganizowana została 21 kwietnia 2022 r., po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Gospodarzem i organizatorem pierwszej po przerwie konfrontacji mistrzów mapy był Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim, występujący w tej roli już po raz trzeci.

W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu szkół: Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie, I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Uczestników oraz patronów wydarzenia powitała dyrektor jabłonowskiego ZS Barbara Bober. - Konkurs wpisał się już na stałe w kalendarz przedsięwzięć powiatowych - stwierdziła. - A być może z czasem urośnie do rangi konkursu wojewódzkiego - wyraziła nadzieję.

- To jedyny taki konkurs w powiecie, który organizowany jest co roku w innej szkole - podkreślił Marcin Motofa, nauczyciel geografii w ZS w Jabłonowie, dodając żewyniki egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym, która jest najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, co roku plasują powiat brodnicki w czołówce wszystkich powiatów w naszym województwie.

- Dzisiejsza młodzież uczy się geografii w realu, co nie było możliwe, gdy ja uczyłem się tego przedmiotu na różnych etapach - zwrócił się do uczestników, przywołując własne doświadczenia senator Ryszard Bober. - Wtedy można było pozwiedzać tylko na mapie i jedynie pomarzyć o wszystkich tych krainach. Honorowy gość życzył rywalizującym sukcesu i gratulował wszystkim, którzy stanęli w konkursowe szranki.

Satysfakcji ze zdobywania wiedzy i poznawania świata życzył z kolei uczestnikom starosta Piotr Boiński, który przypomniał wszystkim obecnym na konkursie o nowoczesnym i użytecznym narzędziu, jakim jest cyfrowa mapa powiatu brodnickiego.

Rywalizacja w XII Powiatowym Konkursie Geograficznym "Mistrz Mapy" przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy zmagali się testem pisemnym, w wyniku którego wyłonionych zostało 11 finalistów. W drugim etapie najlepsi udzielali przed komisją odpowiedzi ustnej i musieli wykazać się znakomitą znajomością mapy fizycznej świata, Azji i Polski.
Pierwsze miejsce i tytuł "Mistrza Mapy" zdobył Tymoteusz Moczadło z Zespołu Szkół w Jabłonowie. Drugie miejsce wywalczył Igor Nagórski, a trzecie Wiktor Kozłowski - obaj z III LO w Brodnicy.

W przerwie konkursu uczniowie wysłuchali prelekcji dr. Radosława Golby z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Katedry Geomatyki i Kartografii UMK w Toruniu na temat nowoczesnych metod pozyskiwania danych przestrzennych.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 17.05.2022, 08:54 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 712

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.