baner Namiot

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Kwalifikują do wojska

W powiecie brodnickim trwa kwalifikacja wojskowa. Kolejne roczniki młodych ludzi stają przed Powiatową Komisją Lekarską, która prowadzi kwalifikacje w godz. 8-14. Komisja w tej turze selekcji określi zdolność do służby wojskowej ponad 460 mieszkańców gmin naszego powiatu. Przed komisjami lekarskimi w całym kraju będzie musiało stawić się ponad 210 tys. młodych ludzi.
Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzymuje od wójta lub burmistrza wezwanie imienne. W wezwaniu określony jest dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać. Powiatowa Komisja Lekarska w Brodnicy prowadzi kwalifikacje w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Karbowskiej, gdzie codziennie zgłaszają się na wezwanie kandydaci z określonych w harmonogramie pracy komisji gmin powiatu. Stający przed komisją biorą udział w indywidualnych rozmowach z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brodnicy oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczestniczą również w grupowych pogadankach dotyczących możliwości wyboru i rozwoju kariery w wojsku, prowadzonych m.in. przez por. Grzegorza Ostrowskiego z wydziału rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brodnicy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 roku, do stawienia się przed komisją kwalifikacyjną wzywani są mężczyźni urodzeni w 2003 oraz roczniki starsze, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacji w trwającym cyklu podlegają także osoby urodzone w latach 2001–2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a także osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa obejmie też kobiety urodzone w latach 1998–2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji. Chodzi o kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, jak m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo. Oczywiście jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto, do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 20.05.2022, 13:23 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 716

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.