AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Co się dzieje z kontem bankowym po śmierci właściciela?

Może niewiele osób się nad tym zastanawiało, jednak dość ciekawą kwestią jest to, co dzieje się z pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym w obliczu śmierci właściciela. Osobiste konto bankowe jest własnością jednej osoby i rzadko kiedy ktoś inny może mieć do tego jakiekolwiek prawa. Czy Twoje konto osobiste może zostać opróżnione na wypadek Twojej śmierci? Czy można ustanowić współwłaściciela konta osobistego?

Konto bankowe - możesz podpisać dokumenty o dyspozycji na wypadek śmierci

Każdy z nas, kto zakłada konto w banku mając kilkadziesiąt lat na karku, może podpisać specjalny dokumenty o dyspozycji na wypadek jego śmierci. Placówki bankowe mają wręcz obowiązek poinformować swoich klientów, że istnieje taka możliwość. Konto osobiste konkretnej osoby może zostać opóźnione na rzecz osoby, którą wskazano w tej właśnie dyspozycji. W sytuacji, kiedy klient wskaże, kto ma otrzymać wszystkie pieniądze z konta bankowego, placówka jest zobowiązana wypłacić tę kwotę właśnie tej osobie. W innym wypadku zakrawa to na miarę przestępstwa i ogromnego oszustwa.

Konto osobiste bliskiej osoby zmarłej - sam upomnij się o rachunek

Jedna osoba może mieć konta bankowe w różnych placówkach. Ponadto, może korzystać z takich udogodnień, jak konto walutowe, konto oszczędnościowe. Choć konta osobiste należą do tych najpopularniejszych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postarać się o większą ich ilość. Prowadzenie rachunku obecnie prawie nic nie kosztuje, o ile ma miejsce obrót pieniędzmi, podobnie jak korzystanie z karty płatniczej. Jeśli więc chcesz dotrzeć do wszystkich pieniędzy bliskiej osoby, która niedawno zmarła, koniecznie zapytaj samodzielnie o rachunek zmarłego.

Możesz takie zapytanie złożyć do Centralnej Informacji o Rachunkach prowadzonej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jeśli tylko jesteś posiadaczem jakiegokolwiek tytuły prawnego po zmarłym, masz możliwość złożenia takiego wniosku. Prawo pozwala na to, aby taki wniosek wpłynąć do Centralnej Informacji o Rachunkach w każdym banku, jak i SKOK-u. Nie ma wymogu, abyś był klientem któregokolwiek banku. Działa to bowiem tak, że jedna instytucja finansowa wysyła zapytanie do samej góry, a ta odsyła je do wszystkich banków dostępnych w naszym kraju. Każda placówka ma 3 dni robocze, aby odpowiedzieć na ten wniosek. Więcej cennych informacji znajdziesz na stronie https://kredytowo.org/kto-informuje-bank-o-smierci-posiadacza-rachunku/.

Wypłata na rzecz współwłaściciela czy pełnomocnika

Jeśli chcesz uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z wypłatą pieniędzy bliskiej osoby po jej śmierci, warto pomyśleć o dopisaniu siebie, jako współwłaściciela do konta. Może nim zostać każda osoba, która ma ukończone 18 lat. Tylko wtedy posiada ona zdolność do wszelkich czynności prawnych. Współwłaściciel ma duże prawa, jeśli chodzi o prowadzenie konta bliskiej osoby. Można tutaj wyróżnić też wypłaty z bankomatów, a także udzielanie pełnomocnictw, wydawanie kart płatniczych czy określanie limitów transakcyjnych. Jeśli jeden ze współwłaścicieli konta umrze, banki stosują jedną z dwóch dostępnych procedur. Jedną jest przekształcenie rachunku w indywidualny, a drugą podzielenie zgromadzonych środków na równe części oraz zamknięcie konta po wypłaceniu jednej z części współwłaścicielowi.

Pełnomocnik również ma pewne prawa. Może mieć możliwość dysponowania zgromadzonymi środkami. Jednak pełnomocnik nie może zamknąć rachunku bankowego, ani wnioskować o wydanie karty czy też zawierać umów kredytowych. Śmierć właściciela konta to też moment, w którym to pełnomocnictwo wygasa. Więcej poczytasz na stronie kredytowo.org.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 24.05.2022, 21:53 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1572

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.